تریدر چیست؟ آیا تریدری شغل محسوب میشود؟
دیکشنری بازارهای مالی

تریدر کیست؟ آیا تریدری شغل محسوب میشود؟مهر1402

تریدر کیست؟ آیا تریدری شغل محسوب میشود؟ کسانی که به بازار‌های مالی علاقمند هستند اکثرا کلمه ترید یا، تریدر،  را شنیده اند. اینها کلماتی هستند که به طور مرتب در طول روز یک معامله‌گر به گوش میرسد.

اما شاید برای شما سوال باشد که اصلا این کلمات چه مفهومی دارد، یا کاربرد انها چیست و چگونه با انها کار میکنند.

این دو کلمه، کاملا از نظر حروفی شبیه به هم هستند ولی در مقایسه باطنی، و کارایی، تفاوت‌های زیادی باهم دارند. ما قصد داریم شما رو با این دو کلمه مهم آشنا کنیم. اگر میخواهید اطلاعاتی در مورد این دو کلمه بدست اورید با ما همراه باشید.

 • ترید چیست؟ (Trade)

ترید چیست

کلمه ترید در لغتنامه به معنای مبادله کردن، یا معامله کردن است، معنای کلی این کلمه را میتوان به زبان ساده ردو و بدل کردن نامید.

ترید (Trade) می‌تواند در یک اقتصاد بین تولیدکنندگان، و مصرف‌کنندگان نیز صورت بگیرد و به  شبکه‌ای که ترید سهیل میکند بازار میگویند این یک توضیح خیلی ساده از ترید کردن بود  ترید کردن به شکل حضوری، تلفنی یا از طریق یک پلتفرم معامله آنلاین امکان‌پذیر است.

ترید کردن یا معامله کردن در بازار‌های مالی روی سهام، بازار ارز‌های دیجیتال، و فارکس اشاره کرد که میتوانید انها را از طریق پلتفرم‌های مناسب خود خریدو و فروش کنید.

ترید کردن در حوزه کریپتو رو میتوان یکی از روش‌های رایج جهان نامید که روی ارز‌های دیجیتال مثل بیت کوین، تتر، و غیره معامله کرد، معامله کردن روی این حوزه چون نیازی به واسطه خاصی ندارد علاقمند‌هایی بیشتری به خود جذب کرده است. ازآنجاکه این بازار نوسانی است، فرصت‌های زیادی برای کسب سود از معامله این دارایی‌ها در بازه‌های زمانی اغلب کوتاه‌مدت و گاهی بلندمدت از چند دقیقه تا چند ماه فراهم می‌شود.

معامله‌گران می‌توانند از انواع روش‌های ترید شامل اسکالپینگ برای کسب سودهای کوچک، معاملات سویینگ در بازه‌های چندهفته‌ای برای سودهای بیشتر یا ترید رنج های زیاد  در محدوده نوسانی قیمت استفاده کنند.

 • تریدر چیست؟ (Trader)

همانطور که از اسمش پیداس تریدر به کسی گفته میشود، که از بالا و پایین شدن قیمت بازار کسب سود میکند.

با به وجود امدن بازار‌های مالی مثل کریپتو، فارکس، و بورس پای کاربران زیادی را به این حوزه باز کرده‌اند که  این افراد برای کسب سود به این حوزه وارد میشوند ولی در مواقعی هم با ضرر مواجه میشوند، به این گونه از افراد تریدر گفته میشود

. تریدر خوب و حرفه‌ای باید ویژگی‌هایی داشته باشد که بتواند نهایت بهره را از بازار‌های معاملاتی ببرند، کسانی که در ترید کردن مهارت یا تجربه کافی را دارند میتوانند پول یا سرمایه خود را چندین برابر کنند، اما کسانی که بدون اطلاعات و اموزش‌های لازم به این حوزه ورود میکنند .

در بعضی از مواقع دچار ضرر‌های بزرگی میشوند که حتی باعث میشود روح انها نیز تا مدت‌ها اسیب ببیند.

لازم است بگوییم کسانی که علاقه خاصی به حوزه تریدر شدن دارند با دوره، و  مهارت، لازمه را کسب نموده و بعد وارد این حرفه پهناور شوند.

زیرا اگر مراحل لازم را طی نکنند ممکن است در این اقیانوس بزرگ گرفتار شوند. پس ما به شما توصیه میکنیم اگر اطلاعات زیادی در از این حرفه ندارید از کسانی که تجربه کافی دارند کمک بخواهید.

البته ما سعی میکنیم در بتردی شما را تا جایی که لازم باشد راهنمایی کنیم، تا از این بازار بزرگ بیشترین سود را ببرید.

راز تریدر های موفق چیست؟

اگر شما هم به دنیال یک تریدر موفق میگردید تا روش تحلیل آن را الگوی خود قرار دهید، به شما توصیه میکنم دنبال این کار اشتباه نروید زیرا روحیه و سازگاری و به دست اوردن روش تحلیل مورد نظر به خود شخص بستگی دارد شاید، برای مثال یک شخصی از روش پرایس اکشن،   و شخص دیگری از روش روندی،   یا به روش‌های دیگر علاقمند است .

بیشتر بخوانید:  معنای پولبک درتحلیل تکنیکال چیست؟

اگر معنی پرایس اکشن را نمیدانید اشکالی ندارد ما در مقاله پرایس اکشن چیست؟ توضیحات کامل را به شما میدهیم. اما بطور خلاصه یمتاون گفت  پرایس اکشن یک نوع روش تحلیل در روی نمودار است.

کسانی که میخواهند  جواب سوال راز تریدر‌های موفق چیست؟  را بدانند، ما به انها توصیه میکنیم قبل از شروع کار و شروع اموزش روش مورد نظر را پیدا کنند و تحقیقات زیادی را در مورد روشی که میخواهند در پیش بگیرند انجام دهند، و به هیچ عنوان عجله‌ای برای ورود به اموزش نداشته باشند چون اگر غیر از این باشد در وسط اموزش شاید دیگر از ادامه  راه نا امید میشوید، زیرا انها قبل از شروع اموزش روش مناسبی را سازگار با روحیه و علاقه خود انتخاب نکردند پس در انتخاب روش خود دقت کافی را داشته باشید.

 

چند مورد از خصوصیاتی که یک تریدر موفق باید داشته باشد

اگاهی کامل به مباحث تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی(تحلیل فاندامنتال)

در قسمت پایین هرکدام از این شرایط را برای شما توضیح میدهیم تا معنی جملات را به خوبی درک کنید

 

 • اگاهی کامل به مباحث تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی(تحلیل فاندامنتال)

یک تریدر موفق و حرفه‌ای حتی اگر یک روش استاندارد و تخصصی رو در پیش نگیره باز هم ممکن است در معاملات خود سود ببرد، زیرا باز هم از سطوح فنی مهم در معامله آگاه هستند.

یکی از علت‌های سود بردن انها در این شرایط این است که اصول کار کردن با ابزار‌های نمودار را مثل فیبوناچی، و دیگر ابزار‌ها را بلد هستند، خطوط بالا و پایین را می‌شناسند و همواره در تلاشند که تا حد امکان از این اصول پیروی کنند، و اینگونه تا حدی به سود میرسند.

 

 • تمرکز بالا

ممکن است با خودتان بگویید تمرکز کردن روی جزئیات کار درستی نباشد. اما منظور از تمرکز کردن روی جزئیات  نیست، بلکه تمرکز روی کل موضوع و معامله مورده نظر است این جمله به چه معناست؟ اجازه بدهید موضوع را به زبان ساده‌تر برای شما توضیح دهیم تا قابل فهم‌تر باشد.

تریدرهای موفق، در بیشتر معاملات خود تنها بر یک یا دو جفت ارز یا سهم تمرکز می‌کنند. انجام این کار باعث میشود نه تنها فکر و هدف معاملاتی روی یک یا دو ارز باشدبلکه میتوانند از حرکت یک ارز و حرکت ارز دیگر به حالت معکوس استفاده کنند مانند، اگر دلار بالا رود احتمال کاهش طلا وجود دارد.

 

 • سیو سود

برای هر معامله‌گری پیش می‌اید، که وقتی به سودی میرسند معامله خود را باز نگه میدارند تا سود انها چندین برابر بشود، گاهی اوقات ممکن است این طوری و طبق برنامه انها پیش رود اما این کار را هیچ معامله‌گر حرفه‌ای تایید نمیکند اسم این کار طمع در معاملات است.

تنها دو دلیل در بازار‌های معاملاتی است که باعث ضرر میشود انهم طمع در معامله است.

معامله گران موفق برای اینکه جلوی طمع خود را بگیرند و به سود به دست اورده قانع باشند سیو سود انجام میدهند.

این کار باعث میشود وقتی بازار در حال نزول است یا معامله در حال رفتن به سمت ضرر است سیو سود انجام شده باعث میشود قبل از وارد شدن به ضرر در سود بسته شود.

 

 • کنترل احساسات

کنترل احساسات، یک کلمه اشنا برای تریدر‌های حرفه‌ای‌ها، و یک حرف نا شناخته برای مبتدی ها، این جمله به چه معناست؟ معامله گران مبتدی بعد از یک ترید نا موفق که باعث ضرر انها شده سریع تمرکز خود را از دست میدهند و با احساسات خود تصمیمات غلطی میگیرند و برای جبران ضرر به دست امده یک معامله دیگر باز میکنند یا معامله قبلی خود را به صورت معکوس باز میکنند این کار نه تنها باعث سود نمیشود بلکه باعث ضرر‌های چشمگیر دیگری میشود.

بیشتر بخوانید:  امواج الیوت چیست؟ آیا استراتژی معاملاتی معتبری محسوب می شود؟

اما معامله گرن حرفه‌ای چگونه رفتار میکنند؟ معامله گران حرفه‌ای بعد از هر شکست یا ضرر دو روزی را ممعامله‌گری نمیکنند و بعد از روز علت ضرر را جستوجو میکنند و دنبال راه حل ان میگردند و کنترل احساسات میکنند و با علم و تحلیل به سراغ نمودار میروند.

 

 • روحیه جستو جوگری

یکی از خصوصیات یک تریدر موفق  داشتن روحیه جستو جوگری در بازار‌های مالی است. یک معاملگر حرفه‌ای چندین ساعت یا حتی چندین روز را فقط جهت پیدا کردن یک ارز دیجیتال یا جفت ارز یا در هر حوزه‌ای که فعالیت میکند صرف میکند تا بهترین و مناسب‌ترین مورد را جهت تحلیل، و برسی، پیدا کند تا بتواند در بهترین زمان ورود و در جای مناسب خروج کند.

اگر معامله‌گر روحیه جستو جوگری نداشته باشد و به صورت رندوم (شانسی)   یک ارز را انتخاب کند ممکن است در وسط تحلیل گیج شود و معامله اینکه نمودار کجا هست و قراره به کجا کشیده شود را گم کند.

تریدری شغل محسوب میشود؟

تریدری شغل محسوب میشود؟

وقتی اسم بازار‌های مالی کم کم داشت بین زبان‌ها میچرخید کمتر کسی معنی و مفهوم کامل این کلمه را میدانست اکثر مردم همان چیزهایی را میدانستند که به انها گفته شده بود و  اطلاعات زیادی از این بازار بزرگ نداشتند، اما با مرور زمان وقتی اطلاعات زیادی از این بازار به دست اوردند تازه فهمیدند کار کردن در این حرفه کاری سخت و دشوار و نیاز به اموزش است.

در این چند سال مخاطب‌های زیادی را دیدیم که صحبت از تریدر شدن یا معاملگر شدن صحبت میکردند .

حرف‌هایی از سود‌های ثابت و بدون ضرر میزدند و کمتر سایت یا منبعی این حقیقت را افشا میکند که در حرفه معاملگری هیچ سودی ثابت نیست و هیچ ضرری هم دایِمی نیست. سود کردن و ضرر کردن بستگی به مهارت تحلیلگری شما دارد.

میتوانم به تریدری به عنوان منبع درامد فکر کنم؟

در جواب به سوال اینکه آیا میتوانم به تریدری به عنوان یک منبع درامد معتبر نگاه کنم؟ جواب منطقی که میتوان به این مضووع داد کلمه نه است.

شاید با خودتان بگویید اگر حرص و طمع خود را کمتر کنیم میتوانیم به عنوان منبع درامد بهش نگاه کنیم هرچند با سود کمتر ولی این یک اشتباه بزرگ است اگر به این حرفه به عنوان یک منبع درامد فکر کنید.

تریدری را به عنوان شغل انتخاب کنم؟

این سوال خیلی از مخاطبان است که آیا تریدری یک شغل محسوب میشود یا تریدری را به عنوان شغل انتخاب کنم؟ ما به هیچ عنوان این کار را تایید نمیکنیم که شما این حرفه را به عنوان شغل خود انتخاب کنید.

ما با توجه به تجربه‌ای که در این حوزه داشتیم دیدیم افرادی را که شغل اصلی خود را رها کرده‌اند تا به این حوزه بپیوندند و این را به عنوان شغل اصلی انتخاب کنند ولی هم سرمایه خود را از دست داده‌اند هم کار خود را و مهم‌تر از همه روحیه خود را از دست داده اند.

به شما توصیه میکنیم قبل از ورود به این حوزه حتما اطلاعات کافی را به دست اورید و این حرفه را به عنوان شغل اصلی انتخاب نکنید.

پیشنهاد ما به شما به عنوان کسی که ۸ سال در این بازار  بوده و تجربیاتی به دست اورده اسن است که اگر علاقه‌ای به این بازار بررگ دارید، حتما از سرمایه اضافی که دارید معاملات خود را اغاز کنید تا در صورت ضرر  هیچ اسیب روحی و مادی به شما نرسد.

در صورت سود میتوانید پول اصلی خود را برداشت بزنید و با سود به دست امده ادامه معاملات را انجام دهید این یک روش عالی برای معاملات برای مبتدی‌ها است.

 

نکات مثبت
 • ساده بودن از نظر سختی کار
 • عدم نیاز به داشتن سابقه
نکات منفی
 • نداشتن امنیت شغلی
 • نداشتن درامد مشخص ماهانه
 • کم خوابی و بی خوابی
نظرات

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

آموزش سرمایه گذاری و دریافت سیگنال فارکس

ارسال درخواست به مشاور در تلگرام