تحلیل تکنیکال و فاندامنتال
دیکشنری بازارهای مالی

تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال چیست؟

انواع روش های تحلیل رمز ارز ها و بازار های مالی

در حالت کلی معامله گران برای تحلیل قیمت یک رمز ارز از نوع روش استفاده میکنند.

تحلیل تکنیکال (Technical Analysis): اساس تحلیل تکنیکال قیمت‌ها، روند قبلی بازار و حجم معاملات است.

تحلیل فاندامنتال (Fundamental Analysis): اساس فاندامنتال(بنیادی) بر پایه اخبار، اقتصاد و وضعیت جامعه است.

هر معامله‌گر یا تریدر با توجه به علاقه یا مهارت خود یکی از این دو روش را انتخاب میکند. ولی در اکثر مواقع معامله گران حرفه‌ای از دو روش نیز بهره میگیرند.

برای سوال تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال چیست؟ ما در قسمت زیر هردو را برای شما توضیح خواهیم داد.

تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال به روشی از تحلیلی گفته میشود که در ان از قیمت‌ها و نمودار‌های قبلی بازار استفاده میکنیم تا قیمت اینده را پیش بینی کنیم بگذارید بیشتر در این مورد توضیح دهم تا به خوبی این مطلب را درک کنید.

تحلیل تکنیکال که ما آن را به شکل امروزی می‌شناسیم، اولین بار بوسیله چارلز داو و تحت عنوان «تئوری داو» یا «Dow theory» در اواخر قرن ۱۹ام (اواخر ۱۸۰۰ میلادی) معرفی شد برای برخی کاربران سوال پیش میاد که کدوم روش برای ترید کردن مناسبه و سود بیشتری دارد؟ این سوال اکثر کاربران تازه وارد به این حوزه است ما در پاسخ به این سوال اینگونه جواب میدیم که هردو انها لازمه یک ترید و معامله کامل است.

کسانی که میخواهند اصولی اموزش ببیند و راه درست را در پیش بگیرند باید هردو این روش را یاد بگیرند فقط در صورت اموزش این دو روش و ادغام انها میتوانند موفق شوند.

اگر یکی از انها را از اموزش‌های خود حذف کنند ممکن است تحلیل انها ناقص باشد.

در ادامه این مقاله قصد داریم شمارا با چندین اصطلاح یا واژه پر کاربرد در تحلیل تکنیکال اشنا کنیم

انواع قیمت ها در تحلیل تکنیکال

قیمت بازگشایی (Open)

اولین قیمتی که یک سهم در یک بازه معاملاتی مشخص مبادله شده است.

قیمت بسته شدن (Close)

آخرین قیمتی که یک سهم در یک بازه معاملاتی مشخص مبادله شده است.

قیمت بالا (High)

بیشترین قیمتی که سهم در یک بازه معاملاتی مشخص مبادله شده است.

قیمت پایین (Low)

کمترین قیمتی که سهم در یک بازه معاملاتی مشخص مبادله شده است.

 

اندیکاتورهای تحلیل تکنیکال

  • RSI (شاخص قدرت نسبی): این شاخص نشان‌دهنده وضعیت خرید یا فروش و دارایی، و اشباع ،بازار را نشان می‌دهد.
  • MACD (شاخص انحراف میانگین متحرک): این شاخص، به تشخیص تغییرات ترند و اختلاف میانگین‌های متحرک کمک می‌کند.
  • باندهای بولینگر (Bollinger Bands): این شاخص محدوده قیمتی انتظاری را نشان می‌دهد، و تغییرات غیرطبیعی را مشخص می‌کند.

همه این اندیکانور ها، با کمک تحلیل های شما میتواند سیگنال قدرتمندتری جهت ورود به معامله به شما بدهد.

تعریف نمودار قیمتی چیست؟

نمودار

نمودار قیمت به دنباله‌ای از قیمت‌های ترسیم شده در یک بازه زمانی مخصوص هستند.

در محور نمودار عمودی مقیاس قیمت را نشان میدهد که اکثر کار تحلیل گران روی این مورد است اگر به خوبی این مورد را درک کنند میتوانند بقیه مطالب را نیز به آسانی درک کنند.

محور افقی مقیاس زمان را نشان می‌دهد مقیاس زمانی هم یک ابزار کاملا کاربردی برای تریدر حرفه‌ای و کار بلد به شما میرود اگر شما در تحلیلگری تجربه کافی را داشته باشید متوجه شده‌اید که این مورد را میتوان یک راز تحلیلگری نامید.

در تحلیل چند نوع نمودار داریم که هر معامله گری باید نام انها را بداند.

– ‌نمودار خطی
– نمودار میله ای
– نمودار کندل استیک

استفاده هر یک از این گزینه ها به سلیقه و مهارت تحلیلگر بستگی دارد در قسمت پایین هر یک از این گزینه هارا برای شما توضیحخواهیم داد تا شما انتخاب کنید که سلیقه شما در روش تحلیل چگونه است!

نمودار خطی

نمودار خطی ساده‌ترین نمودار در تحلیل تکنیکال است. اکثرا این نمودار قیمت پایانی نماد را در تایم فریمی که مشخص شده است، در طول زمان نشان می‌دهد.

 

نمودار میله ای

نمودارهای میله‌ای برای نشان دادن حرکت قیمت اوراق بهادار در یک دوره زمانی استفاده می‌شوند.

نمودار میله‌ای لحظه باز شدن کندل و بسته شدن کندل را در قسمت‌هایی بالا و پایین به صورت خطی کوچک نشان میدهد برای کار کردن با این نوع کندل باید مهارت کافی را داشته باشید.

 

نمودار کندل استیک

نموداری که قیمت‌های افتتاحیه، بالا، پایین و بسته شدن یک اوراق بهادار را برای یک روز نشان می‌دهد.

قسمت‌های پهن  و رنگی را که بستگی به رنگ‌بندی کندل نیز دارد بدنه میگوند. این بدنه نشانگر قیمت‌های در حال رشد یا نزول را نشان میدهد، هر کندل اطلاعاتی در مورد کف و سقف قیمت و همچنین قیمت باز و بسته شدن معاملات را نشان می‌دهد. این کندل‌ها در کنار هم اطلاعات زیادی در مورد روند قیمت در اختیار ما قرار می‌دهند.

ما در قسمت بالا به طور خلاصه و اندک از مورادی که لازم بود برای شروع گفتیم برای اینکه بتوانید اطلاعات بیشتری در این موارد به دست اورید از مطالب مرتبط با این موضوع مقاله‌های بتردی رو مطالعه کنید.

بیشتر بخوانید:  دیفای چیست؟ DeFi یا امور مالی غیرمتمرکز

تحلیل فاندامنتال

اگر بخواهیم تعریف تحلیل فاندامنتال را به طور خلاصه برای شما توضیح دهیم تحلیل بنیادی (فاندامنتال) یکی از روش‌های تحلیل بورس و دیگر بازار‌ها است.

سرمایه‌گذاران به کمک تحلیل بنیادی می‌توانند وضعیت یک شرکت را بررسی کرده و ارزش واقعی سهام آن را محاسبه کنند همچنین باید به خاطر داشته باشند که تحلیل بنیادی به دلیل ماهیت منحصر به فرد بازار کریپتوکارنسی همیشه پاسخگو نیست.

با یادگیری تحلیل بنیادی (تحلیل فاندامنتال) و ادغام این روش با روش‌های دیگر میتوانید در معاملات خود از تصمیمات بهتری برخوردار شوید.

در تحلیلگری و تریدری هیچ وقت نمیشود با یک روش به سود رسید شاید چند باری بتوانید با یک روش به سود برسید اما نمیتوانید اینده خود را در یک روش تضمین شده بدانید پس بهتر است از چندین روش ادغام شده استفاده کنید تا به یک نتجیه خوب برسید.

 

مواردی که برای تحلیل فاندامنتال ارز های دیجیتال نیاز است

1.ارزش بازار (مارکت کپ)

یکی از فاکتورها و راه‌های مهم برای سرمایه گذاران که قصد خرید یک ارزی را دارند، ارزش بازار است تا کل سرمایه موجود آن ارز در بازار ارزهای دیجیتال را تعیین کنند

تا بتوانند بهترین تصمیم را برای خرید ارز مورد نظر بگیرند.

نکته مهم در هنگام معامله یا خرید یک ارز دیجیتال توجه کردن به قیمت ارز است، اگر قیمت ارزی که شما انتخاب کردید بالا باشد، نشان دهنده پایین بودن ریسک سرمایه‌گذاری است.

نکته دیگری در این مورد وجود دارد این است که هیچ گاه یک معامله‌گر وحرفه‌ای فقط به این مورد تکیه نمیکند، زیرا این فقط یکی از روش‌های تحلیل  وضعیت بازار در اینده است.

برای اینکه بتوانید بهترین تحلیل یا ارزیابی را داشته باشید باید از فاکتورهای دیگر نیز کمک بگیرید.

یکی از دلایل ضرر کردن یا سود کم به دست اوردن از یک ارز دیجیتال را میتوان به اشتباهی که اکثرا معامله گران مبتدی انجام میدهند اشاره کرد.

افراد مبتدی یا در مواقعی معامله‌گر حرفه‌ای وقتی به قیمت یک ارز نگاه میکند قیمت پایین ارز فرد را وسوسه میکند تا از ان ارز خریداری کند.

مخاطب با خود فکر میکند چون قیمت ارزی که انتخاب کرده پایین است پس تعداد بیشتری میگیرد اما این یک اشتباه بزرگ در معامله کردن است.

در معامله کردن باید مواری زیادی را در نظر بگیریم به طور فرض اگر قیمت اتریوم ۱۰۰۰ دلار است. و نمودار قیمت را در کف نشان میدهد ممکن است بعد از خرید شما نمودار به صورت شارپ بالا برود یا برعکس ضرر کنید برای همین ما تاکیید میکنیم در هنگام خرید یک ارز مواردی چون قیمت، و ارزش ارز مورد نظر را تحلیل کنید.

اگر قیمتش بالا بود و تحلیل شما صعودی بود بهترین گزینه برای خرید است زیرا قیمت خود را پر  یا به زبان دیگر هیجانات خود را پشت سر گذاشته و احتمال ریسک در ان بسیار کم است.

۲. توجه به موجودی کوین

برخی از کاربران، یا معامله گران علاقه خاصی به  احتکار یا نگه داشتن یک ارز دارند. زیرا انها معتقد هستند نگه داشتن ارز خریداری شده میتواند در اینده با رشد چشمگیر و در نهایت سود خوبی را به دست اورند.

شاید در نگاه اول این روش برای شما نیز منطقی بنظر برسد اما واقعیت این است، قوانینی در دنیای بازارهای مالی وجود دارد یک قانون اینطور میگه اگر طمع کنی شاید یکبار سود کنی ولی دوبرابر ضرر خواهی کرد.

قانون دوم  تضاد این جمله رو میگه و مخاطب رو بیشتر وسوسه میکند تا ارز را احتکار کند تا رشد کند.

حال ما باید چگونه با این دو گزینه برخورد کنیم و بهترین تصمیم چیست؟

در این قسمت است که باید قوانین عرضه و تقاضا را بخوانیم و با انها عمل کنیم این قوانین چه چیزی را به ما یاد میدهد؟ ما در ادامه انها را به طور مختصر برای شما توضیح خواهیم داد.

وقتی در یک ارز دیجیتال عرضه تا حدودی تا یک مدتی کم میشود قیمت ان ارز دیجیتال به صوت صعودی بالا میرود، و برعکس اگر تقاضا پایین بیاید قیمت نزول میکند اینگونه ممکن است از طریق عرضه و تقاضا قیمت یک ارز دیجیتال بالا یا پایین شود.

البته در مقاله‌ای دیگر که مربوط به موضوع عرضه و تقاضا است بطور مفصل برای شما اموزش میدهیم، تا شما از این مطلب نهایت بهره را ببرید.

۳. برسی حجم معاملات

یکی از اصول و قوانین معامله گران بزرگ توجه کردن به حجم معاملاتی است، البته باید این نکته را باید اشاره کنیم که این روش در تحلیل تکنیکال نیز مورد استفاده قرار میگیرد.

منظور ازبرسی حجم معاملات چیست؟ اگر بخواهیم به زبانی ساده و قابل درک برای شما این مطلب را توضیح دهیم اینگونه تعریف میکنیم، حجم معاملات به معنی میزان ارز دیجیتال معامله شده در یک بازه زمانی مشخص است.

به عبارتی دیگر اینگونه توصیف میکند که حجم معاملات به شما نشان میدهد ارزی که شما انتخاب کردید در صرافی‌ها چه مقدار خرید و فروش شده است.

اگر ارزی که انتخاب کردید حجم معاملاتی بالایی داشته باشد به این معناست که بسیاری از معامله گران رو ارز مورد نظر مترید میکنند یا فعال هستند این یک روش بسیار ساده و کابردی برای تشخیص یک ارز دیجیتال رو به رشد و معتبر است، اما باید این نکته را نیز در نظر بگیرید که تنها این روش برای خرید یک ارز دیجیتال قابل قبول و معتبر نیست باید برای اطمینان از روند رو به رشد تحلیل و برسی انجام بگیرد.

بیشتر بخوانید:  بلاک چین چیست؟

اگر در تحلیل کردن مهارت کافی را ندارید میتوانیداز دوستان یا اشنایانی که تخصص کافی دارند کمک بگیرید.

4.تحقیق و برسی رقیب

تحقیق و برسی رقیب نکته مهمی است که معاملگران از ان بی اطلاع هستند، یا ان را نادیده میگیرند موضوع بی اطلاع بودن یک بحث دیگریست که میتوان با مطالعه یاد گرفت، اما زمان یکه از ان اطلاعات کافی دارید و این موضوع رو نادیده میگیرید به  نحوی به معامله یا انتخاب خود صدمه بزرگی میزنید.

علت های زیادی برای توجیح این حرف وجود دارد اما قبل از همه میخواهیم معنی و مفهوم تحقیق و برسی رقیب را برای شما توضیح دهیم.

برای مثال در سال ۲۰۲۱ چندین مورد از ارز‌های دیجیتال که ۴۲ درصد از کل بازار را تشکیل داده بودند به صورت غیر قابل باور و نا امید کننده‌ای از لیست حذف یا از بازار کنار گذاشته شدند، زیار قدرت کافی برای ادامه رقابت در بازار‌های مالی را نداشته اند.

با برسی وایت پیپر ارز مورد نظر شما میتوانید بفهمید که هدف از تشکیل ارز انتخاب شما چیست یا چه  کاربردی دارد قادر است چه مشکلاتی را برای شما حل کند.

علاوه بر این میتوانید ببنید رقیب اینده یا حال ارز مورد نظر چیست ایا میتواند جای ارزی را که شما انتخاب کردید را بگیرد. اینها تصمیماتی هستند که بستگی به خود معامله‌گر دارد که ایا بخواهد وقت بگذارد و مراحل را طی کند تا یک معامله مناسب و پر سود داشته باشد یا خیر؟

5.بازاریابی توکن

در حال حاضر، ۲۲٫۹۰۴ رمز ارز مختلف در جهان وجود دارد که به سرمایه گذاران حق انتخاب میدهد تا از بین این تعداد ارز دیجیتال  انتخاب خود را داشته باشند، پس برای اینکه بتوانند از بین این همه گزینه چند مورد را انتخاب کنند.

این مفهوم را به شما میرساند که شما در یک رقابت بزرگ هستید.

برای اینکه بتوانید توکن خود را به دیگران معرفی کنید نیاز به یک تیم حرفه‌ای دارید تا در این رقابت بزرگ بتوانید خود را حفظ کنید علاوه بر این، با درست شدن مداوم توکن‌های جدید در بازار‌های مالی، ارزهای رمزپایه یا تازه ساخته شده در تلاش هستند تا سهم خود در بازار را حفظ کنند.

بنابراین، تیم پشت یک پروژه باید آگاهی از برند پروژه را به شکل فعال افزایش دهد تا مشتری پیدا کرده و سپس، باید مشتریان را حفظ کند تا فروش و سود حاصل از معاملات را بهبود ببخشد.

6.توکنومیک

اگر به چند مورد از ارز‌های دیجتال نگاهی بندازیم میبینیم که خیلی از ارز‌های دیجتال خیلی خوب کار میکردند اما بخاطر توکنومیک بدی که داشتند سرمایه گذاران را اذیت میکردند و قیمت خوبی هم نداشتند.

شاید بپرسید اصلا معنی توکنومیک چیست؟   توکنومیک یعنی اقتصاد توکنی، یعنی رفتار‌هایی که با یک پروژه صورت میگیرد باید در نظر بگیریم و ببنیم پخش شدن توکن‌ها در ابتدای ارز به چه صورتی انجام میشود.

یا اینکه تحقیق کنم و بفهمیم ایا تعداد زیادی توکن در دست سازنده هست یا خیر؟ حالا اگر دست سازنده تعداد زیادی توکن بود معنی ان چیست؟ علت اینکه اگر توکن زیادی در دست سازنده بود ترسناک است این است که ممکن است وقتی قیمت یک ارز بالا رفت حالا با هر روشی مثل خبر‌های دروغ و همچین مسایلی میتونن همه انها را بفروشند و ببندند و برای همیشه سرمایه شما از دست برود. و دیگر روی پیش برد پروژه کار نکننند

تحلیل تکنیکال یا تحلیل فاندامنتال در فارکس

برای تحلیل و برسی در قسمت بازار فارکس که سود لحظه‌ای و بیشتری را به کاربران میدهد لازم است شما تحلیل تکنیکنال و تحلیل فاندامنتال را آموزش ببنید.

اگر شما به خوبی و بطور صحیح این روش را یاد بگیرید میتوانید سود‌های خوبی برای خود کسب کنید.

لازم است این نکته را نیز بیان کنیم که تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال اکثر مواقع در معاملات فارکس جواب گو هستند.

به جرعت میتوان گفت که اگر بخوبی این روش را یا  بیگرید میتوانید ۸۰٪ درصد معاملات را به دست بگیرید و این شما باشید که راه را برای نمودار نشان میدهید.

 

چرا باید از تحلیل فاندامنتال استفاده کنیم؟

تحلیلگران، یا معاملگران بزرگ برای ارزش‌گذاری یک سهم خاص از این روش استفاده میکنند.

به طور مثال: اگر یک سهم خاصی از بازار در قیمت اصلی یا واقعی خود نباشد و پایین‌تر از حد خود نمایش داده شود امکان رشد و کسب صعود در ان ارز بیشتر است البته همیشه اینپونه نیست برای کسب سود و اطلاع از روند بازار باید تحلیل مناسبی انجام دهیم  به این ترتیب از روش تحلیل فاندامنتال استفاده میکنیم تا به جزییات توجه بیشتری داشته باشیم.

فاندامنتال به ما کمک میکند تا از جزییات یک پروژه اطلاعات کاملی به دست اوریم.

در کجا میتوانیم تحلیل تکنیکال انجام دهیم؟

سایت های زیادی وجود دارند که شما میتوانید تحللی های خود را در آنجچا انجام دهید اما بتردی برای شما سایتی را معرفی خواهد کرد که به یقین میتواند یکی از بهترین سایت حال حاضر دنیا باشد.

ما برای شما سایت تریدینگ ویو را معرفی میکنیم شما میتوانید با کلیک بر روی www.tradingview.com وارد سایت شوید به راحتی تحلیل های خود را انجام دهید.

نکات مثبت
  • به ما در فهم و درک بیشتر بازار ارز های دیجتال میدهد
  • در زمینه تحلیل های بلند مدت استفاده میشود برای استفاده در بازار کریپتو خیلی مهم است
  • عوامل جامعی در قیمت ارزهای دیجیتال دخیل هستند و این مورد را نیز می توان از دیگر مزایای آن دانست.
نکات منفی
  • در این روش نیز احتمال اشتباه محاسباتی وجود دارد
  • برای استفاده از این روش مخاطب باید درک و تخصص کافی از روش جهت یابی را داشته باشد
نظرات

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

آموزش سرمایه گذاری و دریافت سیگنال فارکس

ارسال درخواست به مشاور در تلگرام