بهترین ها برای تریدرها

رپد توکن چیست؟

«رپد توکن» یا «رپد کوین» اصطلاحا به آن دسته از ارزهای دیجیتالی گفته می‌شود که روی شبکه‌های بلاک‌چینی غیر بومی قابل انتقال بوده و امکان تعامل و همکاری بین بلاک‌چین‌های مختلف را فراهم کرده‌اند. این دسته از ارزهای دیجیتال بر اساس مکانیسم قراردادهای هوشمند ایجاد می‌شوند و ارزش آن‌ها همواره با ارزش توکنی که از روی آن ایجاد شده‌اند، برابری می‌کند.

رپد توکن (Wrapped Token) به عنوان نوآورانه‌ای ظهور کرده است که مرزها را جابجا می‌کند. این نوع ارز دیجیتال، گویی دارایی‌های دیگر را در قالب یک پوشش جدید ارائه می‌کند و به آن‌ها امکان می‌دهد در شبکه‌های بلاک‌چین غیر بومی به گردش درآیند.

به عبارت دیگر رپد توکن (Wrapped Token)، ارز دیجیتالی است که ارزش آن به ارز دیجیتال یا دارایی فیزیکی اصلی دیگری مانند طلا و سهام و املاک پیوند خورده است. توکن‌های یادشده برای این منظور به وجود آمده‌اند که قابلیت استفاده در پلتفرم‌های دیفای را داشته باشند. دارایی اصلی درون فضای ذخیره دیجیتال، پیچیده یا اصطلاحاً «رپد» می‌شود و توکنی جدید برای تبادل در پلتفرم‌های دیگر به وجود می‌آید.

توکن‌های رپد امکان به‌کارگیری دارایی‌های غیربومی در بلاک چین‌ها و ایجاد پل یا رابط بین شبکه‌ها و تعامل‌پذیری در فضای ارزهای دیجیتال را فراهم می‌کنند. این توکن‌ها می‌توانند نماینده هرچیزی باشند؛ ازجمله آثار هنری و کلکسیونی، کالاها، دارایی‌‌های دیجیتال، سهام، اوراق، ارزهای فیات و املاک و مستغلات. ازآنجاکه توکن‌های رپد به دارایی دیگری پیوند خورده‌اند، باید تحت مدیریت نهادی حضانتی باشند که دارایی‌ها را رپ و آن‌رپ می‌کند. به‌بیان دیگر، این نهادها هستند که پیوند توکن‌ها با دارایی‌ها را برقرار یا لغو می‌کنند.

رپد بیت کوین (Wrapped Bitcoin) با نام اختصاری wBTC اولین توکن رپد بیت کوین بود که ازطریق قراردادهای هوشمند در بلاک چین اتریوم به کار گرفته شد. رپد بیت کوین، تنها توکن رپد موجود نیست و توکن‌های رپد دیگری وجود دارند که بیشتر شامل دارایی‌های سازگار با استاندارد ERC-۲۰ اتریوم و BEP-20 بایننس اسمارت چین هستند.

رپد توکن چگونه عمل می‌کند؟

فرآیند رپد توکن شامل قفل کردن دارایی اصلی (مانند بیت کوین، طلا یا سهام) در یک قرارداد هوشمند و صدور توکن‌های جدید با ارزش معادل در شبکه بلاک‌چین مقصد است. این توکن‌های جدید، قابلیت‌های منحصر به فردی را به دارایی‌های زیربنایی اضافه می‌کنند و آن‌ها را با دنیای دیفای (DeFi) و برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) سازگار می‌کنند.

نهاد حضانتی بنابه‌درخواستِ صرافی‌هایی مثل ایرسواپ (Airswap)، کوین‌لیست (CoinList)، آوی (AAVE)، زیروایکس (0x) و میکر (Maker) روی پلتفرم مشخصی مثل اتریوم مقدار معینی از توکن‌های رپد را ایجاد می‌کند. در فرایندی مشابه، وقتی توکن رپد نیازمند تبدیل به دارایی اصلی یا کوینی مثل بیت کوین باشد، کاربر از نهاد حضانتی درخواست آزادسازی توکن از محل ذخایر را خواهد کرد. به‌زبان ساده، ‌به‌ازای هر wBTC موجود یک واحد از دارایی اصلی (مثلاً بیت کوین) وجود دارد که نهاد حضانتی آن را نگه می‌دارد.

با‌ این حال، فرایند ساخت و مدیریت توکن‌های رپد در فضای ارزهای دیجیتال یک مشکل عمده دارد و آن این است که باید به نهاد حضانتی برای نگه‌داری وجوه اعتماد کرد. این اعتماد و نگه‌داری دارایی‌ها به‌دست واسطه یا شخص ثالث، با آرمان‌های اکوسیستم آزاد و غیرمتمرکز در تضاد است. بااین‌همه، وجود این واسطه نیازی ضروری است؛ چون تریدرها نمی‌توانند به‌تنهایی از توکن‌های رپد برای تراکنش‌های میان‌زنجیره‌ای استفاده کنند. با‌ این حال، فناوری به‌سرعت در حال تکامل و گسترش است و شاید در آینده نزدیک گزینه‌های غیرمتمرکزی را برای انجام این کار شاهد باشیم.

رپد توکن ها در شبکه های مختلف

رپد بیت کوین که به اختصار با WBTC نشان داده می شود، اولین رپد توکنی بود که از طریق قراردادهای هوشمند روی شبکه ی اتریوم اجرا شد. این توکن به سرمایه گذاران اجازه می دهد درآمد ثابتی داشته باشند. علاوه بر بیت کوین، لیست دارایی های رپد شده شامل ارزهای دیجیتال دیگری نیز می شود که اغلب بر بلاک چین اتریوم با پروتکل ERC-20 و بلاک چین هوشمند بایننس BEP-20 عمل می کند.

حتی توکن هایی با استاندارد ERC-20 اتریوم که خود بر روی این بلاک چین تولید شده اند نیز نمی توانند با ارز دیجیتال بومی این شبکه یعنی ETH تعامل داشته باشند. دلیل این موضوع، ایجاد شدن توکن ETH قبل از همه ی این توکن ها است. بنابراین، درست مانند بیت کوین، اتریوم نیز باید رپد شود که بتواند با دیگر توکن ها تعامل داشته باشد. به این ترتیب، توکنیزه کردن اتریوم نیز تبدیل به یک ضرورت برای عملکرد آن روی برنامه های defi/’>دیفای شده است.

پس از اتریوم و بیت کوین، بلاک چین های دیگری مانند پولکادات، کاردانو (Cardano) و سولانا (Solana) نیز اقدام به تولید رپد توکن برای تسهیل دسترسی و استفاده ی کاربرانشان از برنامه های DeFi کرده اند. دیگر پروژه ی نوظهور در این زمینه، bLuna، رپد توکن ارز دیجیتال LUNA است. این رپد توکن می تواند با سهولت مورد معامله قرار بگیرد یا به عنوان وثیقه در پروتکل های دیگر شبکه ی ترا (Terra) استفاده شود. 

بیشتر بخوانید:  ال بروکس کیست و چگونه معروف شد؟

مزایا و معایب رپد توکن‌ها

رپد توکن‌ها (Wrapped Tokens) به مثابه پل‌های ارتباطی عمل می‌کنند و انتقال و تعامل بین ارزهای دیجیتال مختلف را در شبکه‌های غیر بومی امکان‌پذیر می‌سازند. این نوع ارزهای دیجیتال با استفاده از قراردادهای هوشمند خلق می‌شوند و ارزش آن‌ها همواره با ارزش توکن اصلی که از آن مشتق شده‌اند، برابر است.

مزایای استفاده از توکن های بسته بندی شده

بسیاری از بلاک چین‌ها، استانداردهای خاص خود را برای توکن‌هایشان دارند. این استانداردها ERC-20 برای بلاک چین اتریوم و BEP-20 برای بلاک چین هوشمند بایننس نام دارند. با این حال، استفاده از توکن‌هایی که استانداردهایی متفاوت از هم دارند در بین بلاک چین‌های مختلف امکان‌پذیر نیست. بنابراین مهم‌ترین مزیت توکن‌های بسته‌بندی‌شده همین است که اجازه می‌دهند از توکن‌های بلاک چین‌های مختلف در دیگری استفاده نمود.

اما این تنها مزیت این توکن‌ها نیست. توکن‌های بسته‌بندی‌شده باعث افزایش نقد‌شوندگی و بهره‌وری سرمایه‌ صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز می‌شوند. دلیلش هم این است که می‌توان ارزهای راکد در یک بلاک چین را در بلاک چین‌های دیگر هم استفاده کرد تا به نوعی نقدشوندگی آن‌ها با هم ترکیب شود.

علاوه بر این، یکی دیگر از مزیت‌های مهم توکن‌های بسته‌بندی‌شده، کاهش کارمزد و زمان تراکنش‌ها است. با اینکه بیت کوین یکی از بهترین ارزهای دیجیتال است ولی سرعت پایینی داشته و کارمزد استفاده از آن هم بالاست. شاید این مسئله مشکل چندانی ایجاد نکند ولی بعضی اوقات می‌تواند دردسرساز شود. این مشکلات را می‌توان با استفاده از نسخه‌ بسته‌بندی‌شده‌ بیت کوین در یک بلاک چین دیگر که سرعت تراکنش‌های بالاتر و کارمزد کمتری دارد، از بین برد.

معایب استفاده از توکن های بسته بندی شده

اما توکن‌های بسته‌بندی‌شده معایبی هم دارند. مهم‌ترین ایرادی که می‌توان به چنین توکن‌هایی گرفت این است که در پیکربندی فعلی این توکن‌ها مجبور هستیم به نگهبان اعتماد کنیم. یعنی اگر نگهبان به ازای هر توکن بسته‌بندی‌شده یک واحد از ارز اصلی را نگه نداشته باشد ما عملا از آن بی‌خبر خواهیم بود. به عبارت دیگر، نحوه‌ استفاده‌ فعلی از توکن‌های بسته‌بندی‌شده به‌گونه‌ای است که نمی‌توان به‌صورت مستقیم از آن در بین بلاک چین‌های مختلف استفاده نمود و حتما به یک نگهبان نیاز است.

البته چندین روش غیرمتمرکز هم در دست ساخت هستند که به احتمال زیاد در آینده عرضه خواهند شد. با این روش‌ها دیگر نیازی به نگهبان برای بسته‌بندی و بازکردن بسته‌بندی توکن‌ها وجود نخواهد داشت.

از معایب دیگر توکن‌های بسته‌بندی شده می‌توان به کارمزد بالای عملیات بسته‌بندی اشاره کرد.

محدودیت‌های رپد توکن‌ها کدامند؟

قبل از تصمیم‌گیری برای استفاده از یک Wrapped Token، باید با برخی از محدودیت‌های این نوع توکن‌ها آشنا باشید. در ادامه به این محدودیت‌ها اشاره شده است:

  • کارمزد: بسته‌بندی یا رپ کردن یک ارز دیجیتال به شما امکان می‌دهد از آن در یک بلاک چین با کارمزد تراکنش کمتر استفاده کنید. بااین‌حال، خود فرایند ضرب کردن رپد توکن ممکن است با هزینه‌هایی همراه باشد.
  • ارزش نامتعادل: درحالی‌که ارزش رپد توکن از نظر تئوری باید برابر با ارزش ارز دیجیتال اصلی باشد، هنگام نوسانات شدید بازار، ارزش این توکن‌ها ممکن است نسبت به توکن اصلی کاهش پیدا کند.
  • سرایت مالی: سرایت مالی به معنی گسترش یک بحران مالی از یک ارز دیجیتال به ارز دیجیتال دیگر است. رپد توکن‌ها با افزایش وابستگی متقابل بین ارزهای دیجیتال، خطر سرایت مالی را افزایش می‌دهند.

امنیت توکن های رپد شده ی بیت کوین

از دیدگاه فنی، رپد بیت کوین، توکن امنی است که از مکانیسم های امنیتی شبکه ای که بر روی آن راه اندازی شده، مانند اتریوم یا بایننس، استفاده می کند. اما همان طور که گفته شد، نیاز به نگهبان یا ضرب کننده یکی از چالش های این توکن هاست. درصورتی که دارایی واقعی، توسط این نهاد به شخص دیگری واگذار شود یا به سرقت برود، رپد بیت کوین وابسته به آن، بی ارزش خواهد شد.

به این ترتیب، نحوه ی نگهداری بیت کوین اصلی، تعیین کننده ی درجه امنیت رپد بیت کوین است. کاربران باید از پشتیبانی بیمه و ضمانت نامه ی سازمانی که قرار است توکن ها را ضرب کند، اطمینان حاصل کنند. به چنین سازمانی، پل رابط بین بیت کوین و اتریوم گفته می شود.

بهترین گزینه برای پل نام برده شده، یک سازمان غیرمتمرکز با مدیریت قراردادهای هوشمند است. با انتخاب چنین سازمانی، نیازی برای اعتماد به اشخاص ثالث نیست و کاربران فقط باید به کد قراردادهای هوشمند غیرقابل تغییر با مهر زمان (Time-Stamped) اعتماد کنند. با این حال، بحث امنیت پل های رپد بیت کوین هنوز بین جامعه ی دیفای داغ است.

بیشتر بخوانید:  صرافی اکسبیتو معرفی و نقد و بررسی عملکرد

یکی از ایرادات قابل توجه بیت کوین رپ شده، نیاز به اعتماد به متولی است که دارایی اصلی را در اختیار دارد. اگر متولی بیت کوین واقعی را آزاد کند و در اختیار شخص دیگری قرار دهد، دارندگان wrapped BTC سرمایه خود را از دست می‌دهند.

چگونه رپد توکن‌ها را ایمن کنیم؟

مانند دارایی‌های فیزیکی در دنیای واقعی، محافظت از دارایی‌های دیجیتال (مثل رپد توکن‌ها) امری ضروری است. اگر به‌دنبال ذخیره‌سازی رپد توکن‌های خود هستید، هیچ‌چیز به‌اندازه کیف پول‌های سخت‌افزاری، مانند لجر نانو (Ledger Nano)، ترزو (Trezor) و غیره، امنیت دارایی‌های دیجیتال شما را تضمین نمی‌کند.

کیف‌ پول‌های لجر کلیدهای خصوصی و عبارت سید (Seed Phrase) شما را همیشه آفلاین نگه می‌دارند و تضمین می‌کنند که هیچ‌کس نمی‌تواند عملاً Wrapped Token شما را دستکاری کرده یا به آن دست پیدا کند. با وجود آفلاین بودن کلیدهایتان، همچنان می‌توانید از طریق Ledger Live به طیف گسترده‌ای از پروتکل‌های دیفای به‌صورت آنلاین دسترسی داشته باشید. لجر لایو یک برنامه موبایل و دسکتاپ است که به کیف پول لجر شما متصل می‌شود.

این کار حداکثر امنیت را برای توکن‌های رپ‌شده شما به ارمغان می‌آورد؛ بدون اینکه انعطاف‌پذیری شما برای استفاده از آنها در پلتفرم‌های دیفای به خطر بیفتد.

سرمایه گذاری در رپد توکن ها

رپد توکن ها به شکلی فزاینده به عنوان یک سرمایه گذاری با سود بالا در صنعت ارزهای دیجیتال شناخته می شوند؛ زیرا بدون شک کل صنعت دیفای، نقشی حیاتی را در دنیای آینده ی ارزهای دیجیتال بازی خواهد کرد. پس از ضرب اولین رپد بیت کوین در کم تر از یک سال، حدود ۸۰۰ میلیون دلار بیت کوین به WBTC تبدیل شد.

طبق گزارش ها و داده های پلتفرم Arcane تعداد بیت کوین های قفل شده ی اتریوم در سال ۲۰۲۱ به ۱۸۹ هزار افزایش یافت. عددی که نشان دهنده ی حضور یک درصد از کل عرضه ی در گردش این دارایی به ارزش ۱۸٫۷۳ میلیون دلار در صنعت دیفای است.

همچنین، رپد توکن ها سرعت و هزینه ی تراکنش ها را به ویژه برای بلاک چین های کندی مانند بیت کوین و اتریوم، بهبود می بخشند. آن ها برخلاف سایر دارایی ها امکان مالکیت تقسیم شده (fractionalized ) را فراهم می کنند. این ویژگی به مالکان آن ها اجازه می دهد تنها کسری از یک دارایی را خریداری و نگهداری کنند. تمامی این مزایاها سبب خوش بینی کارشناسان به آینده ی رپد توکن ها شده است.

آیا رپد توکن‌ها سرمایه‌‌گذاری خوبی محسوب می‌شوند؟

رپد توکن‌ها بدون شک در آینده امور مالی غیرمتمرکز نقش مهمی ایفا خواهند کرد. در مدت کمی بیش از یک سال، حدود 800 میلیون دلار بیت کوین به wBTC تبدیل شد که حاکی از سودمندی بالای این توکن‌ها است.

توکن‌های بسته‌بندی‌شده نقدینگی و کارایی سرمایه صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز را افزایش می‌دهند، زیرا آنها امکان جابجایی دارایی‌های دیجیتال بین زنجیره‌های مختلف را فراهم می‌کنند؛ امری که تا پیش از این ممکن نبود. ضمن اینکه زمان‌ تراکنش سریع و کارمزدهای پایین‌تری که توکن‌های رپ‌شده ارائه می‌دهند، به‌ویژه برای بلاک چین‌های کندی مانند بیت‌کوین یا اتریوم، بسیار مفید است. همچنین برخلاف سایر دارایی‌های دیجیتال، رپد توکن‌ها مالکیت کسری (fractionalized ownership) را میسر می‌سازند که به مالکان توکن اجازه می‌دهند کسری از یک دارایی را خریداری و نگهداری کنند.

سخن پایانی

توکن‌های رپ شده، دروازه‌ای برای ورود دارایی‌های دیجیتال به دنیای بلاک‌چین‌های دیگر و برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) هستند. این توکن‌ها، نسخه‌های معادل و قابل معامله از دارایی‌های پایه مانند بیت‌کوین را ارائه می‌کنند و به کاربران امکان می‌دهند تا از این دارایی‌ها در طیف گسترده‌تری از پلتفرم‌ها و پروتکل‌ها، از جمله امور مالی غیرمتمرکز (DeFi)، وام‌دهی، صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) و موارد دیگر، استفاده کنند.

معروف ترین رپد توکن، رپد بیت کوین است که این توکن را در شبکه ی اتریوم، پشتیبانی می کند. سازوکار ساخت یک رپد بیت کوین سه بازیگر اصلی، یک سازمان خودمختار DAO، مرچنت یا مدیر و ضرب کننده یا Custodian دارد.

سازمان DAO به همراه اعضای DeFi خود، نقشی اساسی در فرآیند تأیید و احراز صلاحیت صرافی‌ها و ضرب‌کنندگان ایفا می‌کنند. در این فرآیند، صرافی‌ها با توجه به درخواست معامله‌گران و سرمایه‌گذاران، دستور ضرب توکن‌های رپد را صادر می‌کنند. سپس، ضرب‌کننده با قفل کردن توکن‌های اصلی دریافت‌شده در شبکه بیت‌کوین، معادل آنها را به صورت توکن‌های رپد بیت‌کوین سازگار با اتریوم یا سایر شبکه‌ها صادر می‌کند. مهم‌ترین چالش حال حاضر در حوزه توکن‌های رپد، اعتماد به ضرب‌کننده‌ها به عنوان متولی نگهداری توکن‌های اصلی است، چرا که این توکن‌ها در نهایت باید به دارندگانشان بازگردانده شوند.

ارزش رپد توکن‌های بیت‌کوین به صدها میلیون دلار رسیده است. با توجه به پتانسیل و نقش حیاتی دیفای در آینده دنیای ارزهای دیجیتال، رپد توکن‌ها به طور کلی به عنوان یک سرمایه‌گذاری ارزشمند و پربازده شناخته می‌شوند.

نظرات

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

آموزش سرمایه گذاری و دریافت سیگنال فارکس

ارسال درخواست به مشاور در تلگرام