دیکشنری بازارهای مالی

لات چیست؟

لات در فارکس به میزان واحدی اشاره دارد که برای تجارت و سرمایه گذاری در این بازار استفاده می شود. یک لات به معنی ۱۰۰,۰۰۰ واحد از یک ارز مبنا است. اندازه لات که برای معاملات استفاده می شود، به نوعی مقدار سرمایه و حجم معاملات را نشان می دهد.

استفاده از لات در فارکس به تجاران و سرمایه گذاران امکان می دهد تا به طور دقیق مشخص کنند که چقدر سرمایه خود را در هر معامله قرار دهند و چقدر سود یا ضرر می توانند به دست آورند. به عنوان مثال، اگر یک تاجر یک لات در یک معامله استفاده کند و قیمت ارز مبنا یک واحد افتد، این به معنی تجربه یک واحد از ضرر مالی است.

استفاده از لات در فارکس به تجاران امکان می دهد تا به راحتی مدیریت ریسک و سود خود را در طول زمان بر اساس برنامه ریزی و استراتژی خود انجام دهند. با استفاده از لات، تجار قادرند به طور دقیق حجم معاملات خود را تنظیم کنند و به میزان مناسبی از سرمایه خود در هر معامله صرف کنند.

بنابراین، استفاده از لات در فارکس یک روش مهم برای مدیریت سرمایه، کنترل ریسک و اندازه گیری عملکرد تجارت است. با داشتن آشنایی با مفهوم لات و استفاده صحیح از آن، تجار قادر خواهند بود تجارت خود را بهبود بخشند و به طور موثرتری در بازار فارکس عمل کنند.

در این قسمت می خواهیم به این سوال که لات معاملاتی چیست پاسخ دهیم. لات در فارکس به معنای واحد استاندارد معاملاتی است.

در معاملات عادی فارکس، هر لات استاندارد برابر با ۱۰۰.۰۰۰ واحد پولی از ارز مد نظر است.

یک پیپ از هر لات (LOT) به معنای یک درصد از یک صدم لات است که برابر با ۱۰ واحد می‌شود. مثلا یک لات از دلار برابر با ۱۰۰.۰۰۰ دلار و یک پیپ از این لات برابر با ۱۰ دلار است.

البته لات‌های دیگری مانند مینی‌ لات (۱۰.۰۰۰ واحد) و میکرولات (۱.۰۰۰ واحد) و حتی نانو لات (۱۰۰ واحد) نیز قابل معامله هستند.

حجم معاملاتی در فارکس (Volume)

حجم معاملاتی یا ولوم در فارکس به معنای مقدار ارز پایه ای (ارز اول در جفت ارزها) است که قرار است با آن معامله خرید یا فروش انجام دهیم. در واقع می توان گفت لات در فارکس، واحدی است که برای بیان میزان حجم در معاملات استفاده می شود. همان طور که یک شانه تخم مرغ برابر با ۳۰ عدد تخم مرغ است، لات فارکس نیز برابر با مقدار مشخصی است.

انواع لات (LOT) در فارکس

لات استاندارد: لات استاندارد متشکل از 100 هزار واحد ارزی است. به این معنی که اگر معامله‌گر بر اساس دلار آمریکا معامله کند یک لات معادل 100 هزار دلار آمریکاست.

مینی‌لات: هر مینی‌لات معادل 10 هزار واحد از یک ارز است و بر این اساس هر پیپ در مینی لات دلار معادل 1 دلار است.

میکرولات: یک میکرولات کوچکترین لات تجاری محسوب می‌شود که معادل 1000 واحد از یک ارز است. هر پیپ در یک میکرولات برابر با 10 سنت است.

نانو لات: نانولات کوچکترین واحد است و حتی از میکرولات هم کوچکتر است و معادل 100 واحد ارزی است.

لات (LOT) مفهوم بسیار مهمی برای معامله‌گران فارکس است و به همین دلیل لازم است نسبت به آن فهم بسیار دقیقی حاصل کنید.

ریسک معامله رابطه مستقیمی با اندازه لات دارد. به این معنی که هرچقدر لات (LOT) بزرگتر باشد، سود و زیان حاصل از معالمه نیز بزرگتر خواهد بود.

ارزش حجم معامله در فارکس چگونه محاسبه می شود؟

با توجه به مطالبی که تا این جای مقاله گفته ایم، احتمالا خیلی راحت می توانید ارزش حجم معامله در جفت ارزهای فارکس را حساب کنید. تعیین ارزش حجم معامله برای این است که بفهمیم با خرید مقدار مشخصی از ارز پایه چه مقدار از واحد پولی ارز متقابل باید بپردازیم.

بیشتر بخوانید:  مفهوم سهام شناور آزاد و صفر درصد چیست؟

برای روشن شدن موضوع از یک مثال استفاده می کنیم. فرض کنید در جفت ارز GBP/USD (پوند ارز پایه و دلار ارز متقابل است) با نرخ تبادل یا قیمت 1.2233 می خواهیم به اندازه یک لات استاندارد معامله خرید باز کنیم. در این حالت می خواهیم 100000 پوند (1 لات) بخریم اما موجودی حساب ما به دلار است. پس باید نرخ تبادل را در 1 لات ضرب کنیم تا متوجه شویم که برای این معامله چند دلار باید پرداخت کنیم.

ارزش معامله = (نرخ تبادل* مقدار لات)

122330 دلار= (1.2233*100000)

هر لات چند دلار است؟

حال که با مفهوم لات در فارکس آشنا شدید باید نحوه محاسبه میزان سود و ضرر خود در فارکس را نیز یاد بگیرید. سوال افراد زیادی که به تازگی وارد بازار فارکس شده اند این است که هر لات چند دلار است؟

قصد این افراد از پرسیدن این سوال این است که با تغییرات قیمت در بازار فارکس، سود و ضرر خود را چطور به دلار حساب کنند. برای یافتن پاسخ به این سوال می توانید به مقاله پیپ در بازار فارکس چیست؟ رجوع کنید.

 ما در ادامه نحوه محاسبه میزان دقیق هر لات در فارکس را به دلار توضیح می دهیم. این کار بسیار ساده است. برای دانستن این که هر لات چند دلار است باید نرخ تبادل جفت ارز مورد نظر خود را بدانیم.

برای مثال فرض کنید می خواهیم مقدار یک لات به دلار را در جفت ارز EUR/USD با نرخ تبادل 1.0410 بدانیم.

برای این کار کافی است مقدار یک لات را که برابر با 100000 واحد است در این نرخ تبادل ضرب کنید. با ضرب کردن این دو در هم به عدد 104100 دلار می رسیم بدین معنی که 100000 یورو معادل 104100 دلار است. پس در جفت ارز EUR/USD یک لات برابر با 104100 دلار است. البته باید دقت داشته باشید که با تغییر قیمت در این جفت ارز، مقدار این عدد تغییر خواهد کرد.

مقدار لات در بازار کامودیتی ها (Commodities)

اصطلاح “لات” در انواع بازارهای مالی برای اشاره به واحد استاندارد معاملات برای یک دارایی خاص استفاده می‌شود. اندازه لات می‌تواند بسته به بازار متفاوت باشد. اندازه لات می‌تواند تأثیر قابل‌توجهی بر ریسک و ریوارد معامله داشته باشد. در صورت موفقیت‌آمیز بودن معامله، اندازه لات بزرگ‌تر منجر به سود بیشتر می‌شود، اما اگر معامله ناموفق باشد، ضرر بیشتری نیز به همراه خواهد داشت. بنابراین، مهم است که اندازه لات مناسب را برای استراتژی معاملاتی و تحمل ریسک خود انتخاب کنید.

همان طور که می دانید بروکرها در بازار فارکس به جز جفت ارزها، سایر ابزارها یا نمادهای مالی را هم برای معامله کردن در اختیار مشتریانشان قرار می دهند. در این قسمت مقدار لات در مهم ترین نمادهای معاملاتی مربوط به بازار کامودیتی ها آورده شده است.

بیشترین و کمترین لات در فارکس چه قدر است؟

همان طور که گفتیم حجم معاملاتی در فارکس با لات سنجیده می شود و هر لات در فارکس معادل 100000 واحد از ارز پایه است. از آن جایی که خیلی ها نمی توانند با این رقم بزرگ کار کنند، نسبت های کوچکتری همچون مینی، میکرو و نانو هم برای استفاده معامله گران خُرد در بازار فارکس به وجود آمده است.

هر بروکر در فارکس میزان مشخصی برای بیشترین و کمترین لات در نظر گرفته است. معمولا میزان بیشترین لات در فارکس 50 لات است که البته بعضی بروکرها عددهای کمتری برای حداکثر لات دارند. میزان کمترین لات در فارکس هم 0.001 لات است. البته باید بگوییم که اکثر بروکرها عدد 0.01 لات را به عنوان حداقل لات در نظر می گیرند.

بهترین میزان لات برای معامله‌گران چقدر است؟

بهترین اندازه لات برای معامله‌گران بسته به عوامل مختلفی ازجمله تحمل ریسک معامله‌گر، اندازه حساب، استراتژی معاملاتی و بازار مورد معامله می‌تواند متفاوت باشد. اندازه لات به تعداد واحدهای یک دارایی خاص که در یک نماد، معامله می‌شود اشاره دارد.

در ادامه به چند نکته کلیدی برای تعیین میزان لات می‌پردازیم:

  1. تحمل ریسک: معامله‌گران باید سطح تحمل ریسک خود را ارزیابی کنند و تعیین کنند که در هر معامله چقدر مایل به ریسک هستند. اندازه لات کوچک‌تر ضرر احتمالی در معامله را کاهش می‌دهد اما سود را نیز محدود می‌کند. از طرف دیگر، اندازه بزرگ‌تر هم‌سود و هم ضرر را افزایش می‌دهد.
  2. اندازه حساب: اندازه حساب معاملاتی شما یک عامل مهم است. حساب‌های کوچک‌تر ممکن است برای اندازه‌های لات کوچک‌تر مناسب‌تر باشند تا ریسک را به‌طور مؤثر مدیریت کنند، درحالی‌که حساب‌های بزرگ‌تر می‌توانند اندازه‌های بزرگ‌تری را بپردازند.
  3. استراتژی معاملاتی: استراتژی‌های معاملاتی مختلف برای اندازه لات الزامات متفاوتی دارند. برخی از استراتژی‌ها، مانند اسکالپینگ یا معاملات روزانه، ممکن است شامل معاملات مکرر با اندازه‌های لات کوچک‌تر باشد، باهدف سود کمتر و مکرر. از سوی دیگر، معامله‌گران نوسان یا موقعیت ممکن است از اندازه‌های لات بزرگ‌تر استفاده کنند و معاملات را برای دوره‌های طولانی‌تری نگه‌دارند تا حرکت‌های بزرگ‌تر قیمت را به دست آورند.
بیشتر بخوانید:  نات کوین چیست؟ Notcoin میم کوین جدید رایگان تلگرام

توجه به این نکته مهم است که هیچ اندازه جهانی “بهترین” وجود ندارد که برای همه معامله‌گران اعمال شود. هر معامله‌گر باید شرایط و ترجیحات خود را ارزیابی کند تا اندازه لات مناسبی را که با استراتژی مدیریت ریسک و اهداف معاملاتی او همسو باشد، تعیین کند. همچنین توصیه می‌شود که با اندازه‌های لات‌های کوچک‌تر، به‌ویژه برای معامله‌گران تازه‌کار، شروع کنید و به‌تدریج با افزایش تجربه و اعتماد، حجم معاملات و سرمایه را افزایش دهید.

رابطه بین مدیریت ریسک و حجم معاملاتی

همان طور که گفتیم حجم معاملاتی با واحد لات در فارکس سنجیده می شود. از طرفی بسیاری از تکنیک های مدیریت ریسک و تعیین حد ضرر (Stop Loss) در فارکس وابستگی زیادی به میزان حجم معاملاتی شما دارد.

یک قاعده کلی وجود دارد که می گوید تریدرهای حرفه ای می توانند بین یک تا سه درصد از مقدار کل بالانس حساب خود ریسک کنند. مثلا اگر بالانس حساب شما 1000 دلار باشد، با در نظر گرفتن یک درصد ریسک، شما مجاز هستید در هر معامله به اندازه 10 دلار ضرر کنید.

با این حساب اگر بخواهید با استفاده از مفهوم مارجین یا ضریب اهرمی معامله ای به حجم یک لات در جفت ارز EUR/USD باز کنید ، با تغییر یک پیپ در قیمت در جهت عکس پیش بینی شما، فورا به اندازه 10 دلار ضرر می کنید و اگر بدون توجه به میزان ریسک خود میزان حد ضرر را در این معامله به اندازه 5 پیپ در نظر گفته باشید و پس از فعال شدن استاپ لاس با ضرر 5 پیپی که معادل 50 دلار است از معامله بیرون بیایید، میزان حداکثر ریسک یک درصدی را در معاملات خود نادیده گرفته اید و اگر همین طور ادامه دهید ممکن است به سرعت تمام موجودی حساب خود را از دست بدهید.

نتیجه‌گیری

در این مقاله با مفهوم لات در فارکس و کارکرد آن در انجام معاملات آشنا شدیم. علاوه بر این  رابطه میان حجم و لوریج و مدیریت ریسک را نیز توضیح دادیم و به بهترین میزان لات برای معامله‌گران و رابطه لات با اسپرد اشاره کردیم و توجه به این نکته مهم است که اندازه لات بسته به بازار و دارایی می‌تواند متفاوت باشد. بنابراین، همیشه مهم است که قبل از شروع معامله، مشخصات بازار را بررسی کنید.

در انتها پیشنهاد می کنیم برای یادگیری و درک بهتر کارکرد لات در فارکس، به مفاهیمی مثل پیپ و لوریج و کارکردشان در فارکس تسلط پیدا کنید تا بتوانید برای انجام محاسبات سود و ضرر خود در فارکس به راحتی از آن ها استفاده کنید.

سؤالات متداول

  1. انواع مختلف لات‌ها در معاملات فارکس چیست؟

انواع مختلف لات‌ها در معاملات فارکس عبارت‌اند از لات‌های استاندارد (100000 واحد)، لات‌های کوچک (10000 واحد)، لات‌های میکرو (1000 واحد) و لات نانو (100واحد).

  1. اندازه لات چگونه می‌تواند بر روانشناسی معاملات تأثیر بگذارد؟

اندازه لات می‌تواند با تأثیرگذاری بر احساسات و تصمیم‌گیری بر روانشناسی معاملات تأثیر بگذارد. اندازه‌های بزرگ‌تر ممکن است استرس و وابستگی عاطفی به معاملات را افزایش دهد، درحالی‌که اندازه‌های کوچک‌تر می‌تواند احساس راحتی و فشار روانی را کاهش دهد.

  1. معامله‌گران چگونه می‌توانند اندازه لات را بر اساس میزان تحمل ریسک خودتنظیم کنند؟

معامله‌گران می‌توانند اندازه لات را بر اساس تحمل ریسک خود با تعیین حداکثر درصد حساب معاملاتی خود که مایل به ریسک در یک معامله هستند، تنظیم کنند. سپس می‌توان از این درصد برای محاسبه حجم معاملاتی مناسب استفاده کرد.

نظرات

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

آموزش سرمایه گذاری و دریافت سیگنال فارکس

ارسال درخواست به مشاور در تلگرام