دیکشنری بازارهای مالی

دوج کوین چیست؟

دوج کوین (Dogecoin) یک ارز دیجیتال همتا به همتا (peer-to-peer) است که در سال ۲۰۱۳ و بر پایه کد Litecoin ایجاد شد. این ارز دیجیتال، از تصویر یک سگ از نژاد شیبا اینو به عنوان لوگوی خود استفاده می‌کند و به همین دلیل، با نام «شوخیِ ارز دیجیتال» نیز شناخته می‌شود. با وجود این، دوج کوین توانسته است به جایگاهی قابل توجه در میان ارزهای دیجیتال دست پیدا کند.

دوج کوین با هدف سهولت استفاده و سرگرم‌کنندگی برای کاربران طراحی شده است. فرآیند استخراج این ارز دیجیتال نسبت به بیت کوین آسان‌تر است و سازندگان آن، سقف مشخصی را برای تعداد کل واحدهای دوج کوین در نظر نگرفته‌اند. این ویژگی‌ها باعث شده است تا دوج کوین به ارزی محبوب برای بخشش‌های آنلاین و حمایت‌های مالی تبدیل شود.

ویژگی‌های دوج کوین

  • استخراج آسان: همانطور که گفته شد، استخراج دوج کوین در مقایسه با بیت کوین آسان‌تر است و به همین دلیل، جامعه گسترده‌تری از کاربران را به خود جلب کرده است.
  • کارمزد پایین: کارمزد تراکنش‌های دوج کوین بسیار پایین است و این ویژگی، آن را به گزینه‌ای مناسب برای پرداخت‌های کوچک تبدیل می‌کند.
  • جامعه کاربری پرشور: دوج کوین از یک جامعه کاربری پرشور و فعال برخوردار است که همواره در حال حمایت و توسعه این ارز دیجیتال هستند.
  • سرگرم‌کنندگی: استفاده از تصویر یک سگ بامزه به عنوان لوگو، باعث شده تا دوج کوین وجهه‌ای سرگرم‌کننده داشته باشد و مورد توجه کاربران قرار گیرد.

لاکی کوین، لایت کوین و بیت کوین

توسعه‌دهندگان برای ایجاد دوج کوین از کد ارز دیجیتالی دیگر به‌نام لاکی کوین (Lucky Coin) استفاده کردند که در آن زمان شناخته‌شده بود. بنابراین، درحقیقت می‌شود گفت این ارز دیجیتال از لاکی کوین فورک شده است.

لاکی کوین هم خودش فورکی از لایت کوین و ارز دیجیتال لایت کوین هم خود انشعابی از بیت کوین است.

ازآنجاکه لاکی کوین سیستم پاداش بلاک تصادفی داشت (یعنی پاداش ماینرها مانند بیت کوین و لایت کوین ثابت نبود)، مشخص نبود که یک ماینر برای هر بلاک چقدر پاداش دریافت می‌کند؛ این عدد می‌توانست بین صفر تا هزاران واحد باشد.

برای اینکه دوج کوین شوخی باقی بماند، پالمر و مارکوس، دو بنیان‌گذار این پروژه، ویژگی بلاک‌های تصادفی در لاکی‌ کوین را در ارز دیجیتال خود پیاده‌ کردند، با این امید که تصادفی‌بودن، ماینر‌ها را آزرده می‌کند و مانع از آن می‌شود که آنها این توکن را به‌عنوان راهکار پرداخت بلندمدت استفاده کنند.

هدف بنیان‌گذارانِ این شوخی به‌هیچ‌عنوان این نبود که یک ارز دیجیتال چندمیلیارد دلاری بسازند؛ اما چندمیلیارد دلاری شد.

استخراج و عرضه

مانند بیت کوین، دوج کوین هم مبتنی بر اثبات کار (استخراج) است، با این تفاوت که در نهایت تنها ۲۱ میلیون واحد بیت کوین استخراج خواهد شد. اما دربارهٔ دوج کوین، برای ترویج استفاده از آن به‌عنوان روش پرداخت (پول)، محدودیت عرضه وجود ندارد و بنابراین واحدهای آن به‌طور نامحدود استخراج می‌شود.

اگرچه منتقدانِ این پروژه معتقدند نامحدودبودن عرضه، این ارز دیجیتال را به یک ارز تورمی تبدیل کرده است، نباید این نکته را فراموش کرد که تعداد واحدهایی که هر سال استخراج می‌شود محدود است و به این ترتیب این ارز دیجیتال نرخ تورم تقریباً ثابتی در سال دارد.

محبوبیت دوج کوین

داده‌های گوگل نشان می‌دهد کاربران ایرانیِ فعال در ارزهای دیجیتال به دوج کوین علاقه‌ دارند؛ اما این علاقه در بین کاربران خارجی بیشتر هم هست.

محبوبیت این ارز دیجیتال می‌تواند ناشی از رتبهٔ تقریباً خوب این ارز دیجیتال در بازار ارزهای دیجیتال و همچنین قیمت بسیار پایین آن باشد که افراد زیادی را با رویای ثروتمندشدن، مجاب به سرمایه‌گذاری در آن می‌کند؛ بدون توجه به معیارهای مهمی مانند ارزش بازار (Market Cap) و تعداد واحدهای درگردش.

جامعهٔ خوب، ثروت اصلی دوج کوین است که ارزهای دیجیتال زیادی از آن بی‌بهره هستند؛ پر از مردم عادی از همه قشر.

کافی است به صفحه دوج کوین در شبکه اجتماعی ردیت سری بزنید که در زمان به‌روزرسانی این مقاله ۲.۴ میلیون عضو دارد (تعداد اعضای ردیت اتریوم حدود ۱.۷ میلیون است) یا در توییتر عبارت «Dogecoin» را جستجو کنید تا ببینید که چطور این ارز دیجیتالِ بامزه در قلب طرفدارانش جا دارد؛ آن‌ها دوج کوین را «پول خودمانی» یا «پول فقرا» می‌دانند؛ پولی «پاک» که به‌عقیده طرفدارانش «واقعاً برای مردم» است.

بیشتر بخوانید:  شاخص کل بورس چیست ؟

محبوبیت این ارز دیجیتال از همان ابتدا خود را نشان داد؛ به‌طوری که درست یک ماه بعد از معرفی پروژه، وب‌سایت رسمی آن بیش از یک میلیون بار بازدید شد.

این حُسن شهرت تا جایی است که برخی از حامیانش تمام لوازم شخصی و خانهٔ خود را به لوگوی آن منقش کرده‌اند.

چرا دوج کوین محبوب است؟

اگر بخواهیم برای پرطرفداربودنِ این میم کوین چند دلیل مهم ارائه کنیم، این دلایل عبارت‌اند از:

نام و لوگوی بامزه

نام و لوگوی جالب دوج کوین توجه هرکسی را به خود جلب می‌کند. درحقیقت، خیلی از کارشناسان معتقدند طنز موجود در نام و لوگوی این ارز دیجیتال نیروی محرکی است که باعث جذب هرچه بیشتر افراد به سمت این پروژه می‌شود.

شاید به‌همین دلیل است که طرفداران این میم کوین به آن لقب «پول خودمانی» را داده‌اند.

عرضه در زمان مناسب

در روزهای پایانی سال ۲۰۱۳، درست زمانی که بحث بر سر ممنوعیت بیت کوین در چین داغ بود و قیمت بیت کوین پس از رکوردشکنی، وارد روند نزولی شده بود، دوج کوین در شبکه اجتماعی ردیت مطرح شد و افراد زیادی را برای سرمایه‌گذاری جذب خود کرد.

در ۱۸ دسامبر ۲۰۱۳، زمانی که بیت کوین نصف ارزش خود را از دست داده بود، قیمت دوج کوین در همان روز ۴۵۰درصد رشد کرد.

کاربرد در خیریه و حمایت‌های مالی

اعضای جامعهٔ این ارز دیجیتال بارها با جمع‌آوری کمک مالی برای اهداف خیریه و حمایتی، نام این پروژه را وارد رسانه‌های بزرگ کرده‌اند و همین موضوع به پایداری رشد محبوبیت این پروژه کمک ویژه‌ای کرده است.

کاربرد در پرداخت‌های کوچک

همیشه از این ارز دیجیتال به‌عنوان یک روش پرداخت ارزان و سریع یاد شده است.

حمایت افراد مشهور جهان

یکی دیگر از عواملی که در سال‌های اخیر سهم مهمی در محبوبیت جهانی دوج کوین داشت، فهرست درحال‌رشد سلبریتی‌های تأثیرگذار است که به‌طور مکرر حمایت خود را از این ارز دیجیتال در رسانه‌های اجتماعی اعلام کرده‌اند.

کارول باسکین، جین سیمونز، مارک کوبان، کای گرین، اسنوپ داگ و لیل یاچی در این فهرست قرار دارند. اما قابل‌توجه‌ترین سلبریتی تأثیرگذار بر این پروژه، کسی نیست جز مدیر‌عامل تسلا، توییتر، اسپیس‌اکس و ثروتمند‌ترین مرد جهان، ایلان ماسک.

دوج کوین چگونه کار می‌کند؟

برای کار با دوج کوین یا سرمایه‌گذاری در آن، نیاز نیست بدانید که چطور کار می‌کند؛ همان طور که برای کار با اینترنت نیاز نیست متخصص زیرساخت‌های شبکه جهانی وب باشید.

توضیح دقیق و جز‌ءبه‌جزء کار این ارز دیجیتالِ بلاکچینی در این مقاله نمی‌گنجد و خود یک مقاله طولانی را می‌طلبد؛ اما در اینجای مقاله تلاش می‌کنیم که با بیانی ساده و به‌طور مختصر چگونگی کار این ارز دیجیتال را توضیح بدهیم.

همان طور که در ابتدای مقاله هم اشاره کردیم، توسعه‌دهندگان دوج کوین برای توسعه این شبکه از کدهای شبکه‌ای به‌نام لاکی‌کوین (Luckycoin) استفاده کردند. بنابراین، به‌نوعی این ارز دیجیتال را می‌توان فورک یا انشعابی از لاکی‌کوین دانست و خود لاکی‌کوین هم فورکی از لایت کوین است. لایت کوین هم خودش فورکی از بیت کوین است.

بنابراین، شبکه‌های بیت کوین، لایت کوین و دوج کوین از نظر ساختاری و چگونگی کار شباهت‌های زیادی به یکدیگر دارند.

ازآنجاکه شبکه بیت کوین و دوج کوین از نظر ساختاری مشابه هستند، مطالعه مقاله «شبکه بیت کوین چگونه کار می‌کند؟» می‌تواند در درک بهتر کار دوج کوین هم به شما کمک کند.

بلاک چین در دوج کوین

دوج کوین مانند بیت کوین از فناوری بلاک چین برای حفظ تمرکززدایی خود استفاده می‌کند.

بلاکچین به‌زبان ساده، دفترچه‌ای یادداشت دیجیتالی (فرض کنید یک فایل متنی ورد) است. اطلاعات ثبت‌شده روی بلاکچین به‌طور تغییرناپذیری بین همه توزیع می‌شود و بنابراین کسی نمی‌تواند صحت اطلاعات را انکار کند؛ چون هرکس یک نسخه از آن را دارد.

اعضای شبکه دوج کوین که به آنها نود (node) می‌گوییم و شامل ماینرها می‌شوند، تاریخچه‌ تراکنش‌ها را پیش خود نگه می‌دارند.

زمانی که کسی بخواهد با نرم‌افزار کیف پول خود مقداری DOGE به دیگری بفرستد، با ارسال درخواست خود در قالب تراکنش نودها را با خبر می‌کند. نودها هم دفترچه‌های دیجیتالی‌شان را ورق می‌زنند و موجودی فرستنده را به دست می‌آورند تا از امکان‌پذیربودن انجام این تراکنش اطمینان حاصل کنند.

بیشتر بخوانید:  دامیننس چیست؟

دفترچه دیجیتالی نودها از برگه‌هایی تشکیل می‌شود که در بلاک چین آنها را با نام «بلاک» (block) می‌شناسیم و درون آن‌ها اطلاعات و داده‌ها قرار می‌گیرند.

درصورتی‌که تراکنش با قوانین شبکه مغایرتی نداشته باشد، معتبر شناخته می‌شود و همانند خط تولید یک کارخانه، منتظر واردشدن به مرحله بعدی، یعنی فرایند تأیید تراکنش می‌شود.

نحوه استخراج DOGE

دوج کوین هم مثل بیتکوین بر اساس الگوریتم اثبات کار (Proof Of Work) یا همان استخراج (ماینینگ) کار می‌کند. به‌عبارت دیگر، این شبکه هم مثل بیت کوین به ماینرهایی متکی است که تراکنش‌های آن را تأیید می‌کنند و با قدرت پردازش سخت‌افزارهای خود جلوی تقلب و دستکاری شبکه را می‌گیرند.

ماینرها پس از انتخاب تراکنش و قراردادن آن در بلاک‌هایشان، در رقابتی که استخراج نام دارد و لازمه‌اش مصرف انرژی و صرف توان پردازشی است، مشغول حل‌کردن معمای ریاضی بلاک می‌شوند.

حل‌کردن این معماها کار دشواری است که با سخت‌افزارهای کامپیوتری و دستگاه‌های مخصوصی که ماینر نام دارند، انجام می‌شود. پس از اینکه پاسخ این مسئله ریاضی پیدا شد، در نهایت تراکنش‌های قرارگرفته در آن بلاک تأیید می‌شوند.

پس از پیداشدن جواب، بلاک ساخته‌شده با ترتیب زمانی مشخص در کنار سایر بلاک‌ها قرار می‌گیرد. به این ترتیب، زنجیره‌ای به‌هم‌پیوسته از بلاک‌ها شکل می‌گیرد که همان بلاکچین یا زنجیره بلاک‌ها است. ماینرها با این کار پاداش دریافت می‌کنند که همان واحدهای دوج کوین است.

خرید دوج کوین در ایران

برای خرید دوج کوین بهترین کار مراجعه به وب‌سایت‌های صرافی ارز دیجیتال است. کاربران ساکن ایران برای خرید از صرافی‌های آنلاین معمولاً به یکی از دو روش زیر عمل می‌کنند:

  • خرید مستقیم از وب‌سایت‌های ایرانی با ریال و کارت بانکی
  • خرید بیت کوین یا تتر از وب‌سایت‌های ایرانی و سپس تبدیل آن به دوج در صرافی‌های خارجی مانند کوکوین

خوشبختانه بیشتر صرافی‌های ایرانی از این ارز پشتیبانی می‌کنند و اگر می‌خواهید فقط بر روی این ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری کنید، صرافی‌های داخلی گزینه مناسبی هستند.

آینده دوج کوین

با وجود همه چالش‌ها و بحث‌هایی که پیرامون دوج کوین وجود داشت، این ارز دیجیتال ثابت کرد که با داشتن جامعه‌ای قوی، همه‌چیز ممکن است. اکنون در جامعه کریپتو با احترام نسبت‌به این ارز دیجیتال برخورد می‌شود و به‌خوبی جایگاه خود را در بین رقبا تثبیت کرده است.

حال که در ابتدای سال ۲۰۲۴ هستیم، پیش‌بینی‌ها درباره آینده قیمت DOGE خوش‌بینانه است. البته که این مطلب توصیه‌ای برای سرمایه‌گذاری نیست. عوامل تکنیکال و فاندامنتال زیادی بر قیمت ارزهای دیجیتال تأثیر دارند. ازهمین‌رو، همواره توصیه می‌شود که پیش از سرمایه‌گذاری در این ارزها، خودتان به‌اندازه کافی تحقیق کنید.

اما برای اینکه بتوانیم دیدی کلی از آینده دوج کوین داشته باشیم، باید ابتدا بدانیم که هدف افراد از سرمایه‌گذاری در آن چیست. نقطه‌قوت ارز دوج این است که ابزار پرداختی با کارمزد بسیار کم محسوب می‌شود و از آن مهم‌تر، توسط غول‌هایی مانند تسلا و مایکروسافت پذیرفته شده است.

حمایت سلبریتی‌ها و علی‌الخصوص ایلان ماسک از همان ابتدا بزرگ‌ترین دلیل جهش قیمت دوج کوین بود. ایلان ماسک حتی در آپریل ۲۰۲۳ لوگوی توییتر را برای مدت کوتاهی به لوگوی دوج تغییر داد. همچنین از دیگر اتفاقات مثبت برای دوج کوین در سال ۲۰۲۳، عرضه استاندارد DRC-20 بود. این دو اتفاق نشان می‌دهند که: ۱. حمایت ایلان ماسک از دوج کوین ادامه‌دار است و ۲. توسعه‌دهندگان این ارز دیجیتال در تلاش هستند تا با جدیدترین تغییرات این صنعت همگام و همسو باشند.

نتیجه‌گیری

دوج کوین با اینکه در ابتدا به عنوان یک شوخی مطرح شد، توانسته است به جایگاه قابل توجهی در میان ارزهای دیجیتال دست پیدا کند. سهولت استفاده، کارمزد پایین، جامعه کاربری پرشور و وجهه سرگرم‌کننده، از جمله ویژگی‌های کلیدی دوج کوین هستند. اگرچه دوج کوین از نوسانات قیمتی بالایی برخوردار است، اما همچنان به عنوان یک ارز دیجیتال محبوب، به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

نظرات

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

آموزش سرمایه گذاری و دریافت سیگنال فارکس

ارسال درخواست به مشاور در تلگرام