Arze v Taghaza
دیکشنری بازارهای مالی

عرضه و تقاضا چیست؟ چه تاثیری روی قیمت دارد؟

 عرضه و تقاضا چیست؟ عرضه و تقاضا دو اصل مهم در تحلیل بازار‌های مالی به حساب می‌آید. به گونه‌ای که هر فردی بتواند این دو مطلب را به خوبی درک کند میتواند قیمت آینده سهام هارا تا حدی پیش بینی کند.

کاربرد اصلی عرضه و تقاضا قیمت‌گذاری روی سهام‌های مختلف است.

در قسمت‌های دیگر به طور کامل عرضه وتقاضا را به صورت کاملا شفاف برای شما توضیح خواهیم داد.

عرضه و تقاضا چیست؟

 

تقاضا Demand

تقاضا Demand

به میزان درخواستی که  کاربران از شرکت‌ها برای خرید  تعدادی سهام  را دارند تقاضا گفته میشود.

یک مثال ساده و کاربردی برای فهمیدن این موضوع:

اگر شما ۱۰ میلیون پول داشته باشید و قصد خرید یک لپ تاپ را دارید و  قیمت لپ تاپ نیز ۱ میلیون تومان باشد.

شما میتوانید ۱۰ عدد لپ تاپ خریداری کنید.

حال اگر قیمت هر لپ تاپ به ۲میلیون تومان افزایش یابد شما در این حالت فقط میتوانید ۵ عدد لپ تاپ بخرید زیرا قیمت لپ تاپ بالا رفته است.

و برعکس اگر قیمت لپ تاپ از ۱ میلیون تومان به ۵۰۰ هزار تومان کاهش یابد شما میتوانید با ۱۰ میلیون تومان ۲۰ عدد لپ تاپ بخرید.

پس نتیجه مگیریم که هرچقدر میزان قیمت هر سهام بالا‌تر باشد تقاضا و درخواست برای خرید آن سهام پایین خواهد بود.

و برعکس هرچقدر قیمت سهام پایین‌تر باشد تقاضا و درخواست برای خرید آن سهام بالا خواهد بود.


همان طور که در قسمت بالا با توضیحی ساده و کاربردی برای شما توضیح دادیم که چگونه تقاضا صورت میگیرد، با نگاهی خلاصه به مطالب بالا دو اصل مهم در بحث تقاضا میزان درامد و قیمت محصول است.

هرچقدر میزان درآمد بالا باشد میزان تقاضا برای خرید یک سهام نیز بالا میرود.

و برعکس هرچقدر میزان درامد پایین باشد میزان تقاضا نیز پایین میرود. البته باید در نظر داشته باشیم که موارد دیگری در تقاضا برای خرید سهام تاثیر گذار است، مانند: کیفیت، قیمت، و آینده سهام مورد نظر.

تقاضا در نمودار معاملاتی

ناحیه تقاضا

در قسمت بالا نواحی تقاضا مشخص شده است،با دقت به خط های رسم شده توجه کنید.

 

 

عرضه (Supply)

عرضه چیست؟در جواب این سوال نیز  همانند قسمت بالا توضیحی نیز در این مورد بسیار ساده و مفهومی برای شما خواهیم داد تا شما بطور کامل مفهوم این کلمه پر کاربرد را بدانید.

بطور مثال: یک شرکتی یک محصولی را تولید کرده و آماده توضیح این محصول در بازار است.

برای اینکه بتواند محصول خود را به فروش برساند باید مواردی همچون تبلیغ، کیفیت، و دیگر موارد را در نظر بگیرد تا محصول با قیمت خوبی به فروش رسد.

اگر محصول او  کیفیت خوبی را داشته  باشد ممکن اصل تعادل را در درخواست برای خرید و نخریدن بهم بزند. در نتیجه به میزان پخش کردن محصول در بازار عرضه میگوییم.

حال بیایید این را در بازار‌های های مقایسه کنیم. وقتی یک شرکت سهم خود را میفروشد و به بازار پخش میکند در اصطلاح معاملاتی به آن عرضه کردن سهام میگیوند.

 

چه عواملی بر عرضه تاثیر میگذارد

 • رقبا: رقبا را میتوان یک عامل اصلی در تقاضا کردن از یک شرکت دانست، بطور مثال اگر رقبا همان محصولی که شما تولید میکنید رقیب شما نیز تولید کند اما با قیمت پایین‌تر به احتمال زیاد مشتری سمت رقیب خواهد رفت چون محصول همان محصول است اما قیمت پایین‌تری دارد.

 

 • ظرفیت تولید: ظریفیت تولید را میتوان یک عامل مهم در عرضه دانست وقتی مشتری یا تقاضا کننده به اعداد بالا رسید باید توان و ظریفت تولید محصول درخواستی را داشته باشید.

 

 • هزینه تولید محصول: هزینه تولید را میتوانیم به چندین مورد مثال بزنیم مانند: حقوق کارمندان، قیمت مصالح، هزینه شرکت، اگر این موارد را بالا ببریم باید قیمت محصولات را نیز بالا ببریم. و اگر بتوانیم قیمت را بالا نگه داریم و عرضه را بیشتر کنیم. توانستین هزینه تولید را کنترل کنیم

 

 • تهیه مواد اولیه: اگر بتوانیم مواد اولیه را به راحتی و با تعداد زیاد فراهم کرده و همچنین اگر بتوانیم آن‌ها را با قیمت مناسب پیدا کنیم میتوانیم عرضه را هم بیشتر کنیم.

 

عرضه چگونه بر بازار تاثییر میگذارد؟

وقتی که یک شرکتی یک سهامی را به بازار بیش از حد تقاضا کننده ها عرضه کند. قیمت آن محصول پایین می آِید . اما اگر بصورت معکوس عمل کند یعنی به اندازه ای که تقاضا داده شده است عمل نکند و ترجیح بدهد که از حد انتظار کمتر عرضه کند میتواند قیمت خود را در بالا نگه دارد.

هرچقدر قیمت تقاضا کننده ها برای خرید زیاد باشد عرضه یا فروش نیز بیش تر میشود.

عرضه در نمودار معاملاتی

ناحیه-عرضه

در قسمت بالا نواحی عرضه مشخص شده است،با دقت به خط های رسم شده توجه کنید.

 

عرضه و تقاضا روی چه بازار هایی تاثیر دارد؟

عرضه و تقاضا بطور مرتب در کل زندگی افراد تاثیر دارد.

عرضه و تقاضا  علت اصلی بالا و پایین شدن قیمت‌ها در بازار‌های مالی است که شاخه‌های جداگانه‌ای نیز دارند تاثیر مستقیمی دارد. همانند  ارز‌های دیجیتال  که میتوان عرضه و تقاضا را بطور کامل و واضح دید.

اما در برخی دیگر ازبازار های  مالی همانند فارکس  نیز تاثیر دارد فارکس را نیز میتوان حوزه‌ای نامید که در آن عرضه و تقاضا بطور بخصوصی دیده میشود.

بیشتر بخوانید:  دوج کوین چیست؟

خیلی از حوزه‌های دیگری وجود دارد میتوانیم آن‌ها را نام ببریم  اما ترجیح دادیم مهم‌ترین انها را که مرتبط با این موضوع هستند نام ببریم.

 

چه عواملی بر تقاضا تاثیر میگذارد

 • قیمت محصول: وقتی قیمت محصولی بالا میرود تقاضا برای خرید آن کالا کمتر میشود. مردم سعی میکنند کالا‌هایی که قیمت آن‌ها پایین‌تر است را بخرند.

 

 • درآمد خریدار: باید قدرت خرید و درآمد خریدار را در نظر بگیریم. وقتی درآمد یک شخص بالا باشد تقاضای او نیز برای خرید یک محصول بیشتر میشود، برعکس وقتی درآمد یک شخصی پایین باشد قدرت خرید آن شخص پایین خواهد امد.

 

 • پیش بینی آینده: اگر خریداری احساس کند یا پیش بینی کند که ممکن است کالایی که میخواهد بخرد درآینده قیمتش صعودی یا گران میشود تقاضا برای خرید محصول مورد نظرش بیشتر میشود.

 

 • جایگزین کردن: وقتی شخصی قبلا بطور مثال ۱۰ ارز دیجیتال را خریداری میکرد و معامله میکرد اما بعد از گذشت چند روز که قصد خرید دوباره این ۱۰ ارز دیجیتال قبلی را دارد اما با قیمت بالای آن‌ها مواجه میشود این قیمت بالا باعث میشود به فکر خرید ۱۰ مورد ارز دیجیتال دیگری باشد.

 

عرضه و تقاضا به زبان ساده

عرضه و تقاضا در همه جای دنیای یکی است و از یک قانون پیروی میکند. اما در جزییات تفاوت‌هایی دارد که ممکن است در روند نزولی یا صعودی در کشور تاثثیر بسزایی داشته باشد.

بطور مثال وثتی یک شرکت خودروسازی مانند ایرانخوردو یا سایر شرکت‌ها قصد عرضه کردن یا فروش محصول خود را دارند اگر مردم محوصلات را در بالاترین قیمت بخرند قیمت آن سهام یا شرکت بالا خواهد بود.

اما اگر شرکت محصولات خود را به فروش بگذارد ولی خریدار یا تقاضا برای خرید کمتر باشد قیمت سهام آن شرکت پایین خواهد امد.

 

منظور از منحنی عرضه و تقاضا چیست؟

منحنی تقاضا

منحنی تقاضا در اشکال هندسی، و جدول‌ها به ما کمک میکند تا بتوانیم بهترین شکل تمایلات مصرف کنندگان و درخواست کنندگان را پیدا کنیم.

یعنی  منحنی تقاضا به ما نشان میدهد که در هر قیمت میزان مصرف هر فرد چه مقدار است.

به صورت کلی، در تابع تقاضا، «مقدار» (Quality)، عامل درون‌زا و «قیمت» (Price) و سایر عوامل تاثیرگذار بر تقاضا، برونزا هستند.

بطور کلی توضیحات بالا را در قسمت زیر بصورت نمودار و جدولی توضیح خواهیم داد.

توضیحات نمودار تقاضا: در نمودار زیر خط عمودی نشان دهنده میزان تقاضا و یا تعداد تقاضا است. و خط افقی نشان دهنده قیمت محصول یا سهام است.

نمودار تقاضا

برنامه زمانبندی تقاضا Demand Schedule

در علم اقتصاد، جدول تقاضا جدولی است که مقدار تقاضای یک کالا یا خدمات را در سطوح مختلف قیمت نشان می دهد. یک جدول تقاضا را می توان به عنوان یک منحنی تقاضای پیوسته بر روی نمودار ترسیم کرد که در آن محور Y قیمت و محور X نشان دهنده مقدار است.

به طور خلاصه:

 • تحلیلگران می توانند تقاضا برای یک کالا را در هر نقطه از برنامه تقاضا تخمین بزنند.
 • زمان‌بندی‌های تقاضا، که در ارتباط با زمان‌بندی عرضه استفاده می‌شوند، تصویری بصری از پویایی عرضه و تقاضا در بازار ارائه می‌دهند.
 • برنامه‌های تقاضا برای پیش‌بینی مواد خام و نیروی کار مورد نیاز در طول تولید، در صورتی که مدیریت تصمیم به فروش کالاها با قیمتی نسبت به قیمت دیگر بگیرد، استفاده می‌شود.
 • برنامه زمانبندی تقاضا، مدیریت را از کشش یک محصول، پاسخ تقاضای یک کالا بر اساس تغییر قیمت ها مطلع می کند.
 • زمان‌بندی‌های تقاضا دارای محدودیت‌هایی هستند، زیرا باید به‌طور مستمر برای مطابقت با انتظارات واقعی بازار مورد بازنگری قرار گیرند و همچنین اثرات غیرمالی بر تقاضا وارد نشود.

چندین جنبه منفی برای برنامه تقاضا وجود دارد. اگرچه قانون تقاضا اساساً بر قیمت کالا متمرکز است، عوامل دیگری نیز وجود دارد که ممکن است باعث تغییر در تقاضا برای یک محصول شود مانند ترجیح مصرف کننده، مطلوبیت محصول، نوآوری در بازار و شرایط جهانی مانند آب و هوا.

برنامه های تقاضا نیز در صورت عدم بازنگری دوره ای با خطر منسوخ شدن و قدیمی شدن مواجه هستند. به عنوان مثال، آخرین مدل آیفون و برنامه تقاضای بالقوه برای کالاها را در نظر بگیرید. پس از اعلام مدل بعدی آیفون، ممکن است پیامدهای فوری برای برنامه تقاضای نسخه قبلی وجود داشته باشد. با بسط، جدول تقاضا به منحنی تقاضا بسته می شود و منحنی تقاضا بر اساس عوامل خارجی تغییر می کند.

برنامه های تقاضا ممکن است برای مصرف کنندگان فردی یا برای بازار گسترده و عمومی تهیه شود. این دو زمان‌بندی تقاضا متفاوت خواهند بود زیرا برنامه زمان‌بندی تقاضای بازار مجموعه گسترده‌تری از انتظارات را در بر می‌گیرد، در حالی که یک برنامه تقاضای فردی ممکن است در زیر مجموعه‌ای از داده‌ها بیشتر اصلاح شود.

نمونه‌ای از شرکتی را در نظر بگیرید که تلاش می‌کند بهترین استراتژی قیمت‌گذاری را برای پلتتفرمی مثل موبایل خود تعیین کند. این شرکت تجزیه و تحلیل بازار از جمله انجام نظرسنجی از مصرف‌کنندگان بالقوه را انجام داده و برنامه تقاضای زیر را جمع‌آوری کرده است.

 قیمت هر موبایل  تقاضای تخمینی
1500 دلار 1000
1250 دلار 1250
1000 دلار 2000
850 دلار 3000
750 دلار 5000

 

در مثال بالا در داخل جدول مشاهده میکنید که وقتی  هرچقدر قیمت پایین است تقاصا برای خرید بیشتر است و هرچقدر قیمت بالا است تقاضا پایین می آید.

 

منحنی عرضه

در موضوع منحنی عرضه بحث فرق دارد و برعکس تقاضا کار میکند بطور مثال: وقتی یک عرضه کننده محصول کفش میبیند قیمت کفش پایین است عرضه خود را کم میکند اما وقتی ببیند بازار به خوبی در حال رشد است و در قیمت بالایی کفش‌های این شرکت یا تولید کننده را میخرند و تقاضا برای خرید زیاد است عرضه را نیز زیاد میکند.

بیشتر بخوانید:  دامیننس چیست؟

در قسمت زیر نمودار منحنی عرضه را برای شما رسم خواهیم کرد تا مطلب را بهتر درک کنید.

 

برای درک بهتر مطلب یک راه دیگر که جدول منحنی عرضه است برای شما تدارک دیده ایم که امید واریم اطلاعات کافی را در این مورد بدست اورده باشید.

مثلا عرضه گلابی یا هر کالایی در یک شهر یا محله میتواند بر روی قیمت آن کالا تاثیر بگذارد ،به طور مثال جدول عرضه هر کیلوگرم گلابی به صورت زیر است:

مقدار (کیلوگرم) عرضه گلابی قیمت
150 14 هزارتومن
200 13 هزارتومن
250 12 هزارتومن
300 11 هزارتومن
350 10 هزارتومن

در جدول و نمودار مشاهده کردیم که هرچقدر قیمت پایین تر باشد عرضه کننده ترجیح میدهد عرضه را کم تر کند اما هرچقدر قیمت تقاضا کننده بالا باشد عرضه نیز زیاد تر میشود.

 

توضیح کامل قانون عرضه و تقاضا

 

قانون عرضه و تقاضا رابطه‌ای اقتصادی و از پیش تعیین شده بین فروشنده (عرضه) و خریدار (تقاضا) کننده است.

قانون عرضه و تقاضا  تمایل یاعدم تمایل خرید  از فروشنده را نشان میدهد.

 

حالا با توضیح مختصر بالا یک مثال کامل را در مورد قانون عرضه و تقاضا خواهیم زد:

تصور کنید شرکتی قصد دارد سهام‌های خود را به فروش بگذارد یا به زبان مالی  عرضه کند.

اگر این شرکت بخواهد عرضه کمتری انجام دهد و یا عرضه سهام خود را به کمترین میزان برساند و از طرف دیگر تقاضا کننده و خریداران بیشتر شود قیمت سهام شرکت به شدت بالا خواهد رفت.

و برعکس اگر عرضه کننده سهام خود را به بیشترین حد ممکن برساند و تقاضا کننده برای خرید آن محصول کم باشد یا تمایل زیادی برای خرید نداشته باشند قیمت سهام شرکت مورد نظر پایین خواهد آمد.

در زندگی طبیعی نیز همچنین است اگر کالایی بیش از حد در بازار باشد و یا عرضه در ان کالا بالا باشد قیمت آن کالا کمتر خواهد بود.

اما اگر کیفینت یک کالا بالا باشد و در بازار به صورت محدود یافت شود قیمت محصول مورد نظر بالا خواهد رفت این یک قانون  جهانی است و ربطی به یک کشور و یا یک شهر نمیشود.

 

 

کاربرد عرضه و تقاضا در فارکس

در این قسمت میخواهیم بطور کامل و مفصل در مورد عرضه و تقاضا در بازارهای مالی توضیحات کاملی را برای شما ارایه بدیم تا آخر مقاله با ما همراه باشبد.

وقتی صحبت از عرضه و تقاضا میشود ذهن برخی از افراد به سمت بازارهای مالی میرود، اما باید یاد آوری کنیم عرضه و تقاضا در همه جا بکار گرفته میشود، مانند زندگی روزمره و به حالت فیزیکی، از آنجایی که هدف ما اموزش عرضه و تقاضا در فارکس است میخوهیم بطور مفصل و کامل این مطلب را برای شما اموزش بدهیم.

بحث  عرضه و تقاضا در فارکس  یک بحث کاملا جدا و متفاوت است. و قصد معامله کردن در فارکس را داریم پس روی  یک جفت ارز معامله خواهیم کرد بطور مثال: وقتی قصد معامله کردن روی جفت ارز دلار به یورو را دارید معنی و مفهوم این است که شما قصد خرید دلار را دارید اما باید پراختی یا کارمزد از ارز دومی کسر شود به زبان ساده‌تر یعنی وقتی  قصد معامله کردن روی جفت ارز USD/EUR را دارید یعنی میخواهید دلار بخرید اما پرداختی و کارمز شما از یورو کسر میشود.

یک مثال دیگر برای اینکه کامل متوجه شوید:

اگر شما قصد معامله کردن در جفت ارز CAD/JPY را دارید،   یعنی قصد خرید  ارز اولی که میشود دلار کانادا با  نماد CAD  را داشته اید. پس برای اینکه بتوانیم این ارز را بخرید نیاز است ارز دومی که میشود JPY  آن را خرج کنید تا بتوانیم دلار کانادا را بخرید.

نحوه عملکرد عرضه و تقاضا در فارکس

وقتی شما به عنوان یک خریدار یا معامله‌گر وارد معاملات خرید جفت ارز یورو به دلار  (EUR/USD) میشوید، به دنبال خرید یورو هستید پس بر روی ارز یورو تقاضای خرید  ایجاد خواهید کرد و با توجه به اینکه برای پرداخت هزینه و کارمزد معامله باید دلار بپردازید در واقع در حال فروش دلارهای خود با یک قیمت مشخص هستید و بر روی دلار عرضه ایجاد میکنید. .

و در شرایط برعکس وقتی شما به عنوان یک معامله‌گر و فروشنده وارد معاملات فروش در جفت ارز یورو به دلار می‌شوید به دنبال فروش یورو هستید و روی ارز یورو ارز‌های ایجاد خواهید کرد و با توجه به اینکه برای پرداخت هزینه و کارمزد معامله باید دلار بپردازید و کارمزد یک معامله فروش با خرید انجام می‌پذیرد بر روی دلار تقاضا ایجاد میکنید.

پس نتیجه کلی وقتی معامله‌گر یورو به دلار خریداری کند قیمت یورو نسبت به دلار صعودی میشود و برعکس اگر دلار به یورو معامله کند قیمت دلار صعودی و قیمت یورو نزولی خواهد شد.

برای تحلیل نجفت ارز ها  نیز میتوانید به سایت های TradingView ، و FINVIZ مراجعه کرده و تحلیل های خود را انجام دهید.

نتیجه گیری

بحث عرضه و تقاضا را بطور کامل باهم برسی کردیم و چگونگی انجام گرفتن عرضه و تقاضا را برای شما توضیح دادیم. اگر کسی بطور کامل عرضه و تقاضا را یاد بگیرد  و بتواند مناطق درست را تعیین کند میتواند در معاملات خود موفق باشد.

نظرات

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

آموزش سرمایه گذاری و دریافت سیگنال فارکس

ارسال درخواست به مشاور در تلگرام