دیکشنری بازارهای مالی

معنای پولبک درتحلیل تکنیکال چیست؟

پولبک یکی از قوی‌ترین حرکت‌های قیمتی موقت در خلاف جهت روند فعلی است که در انتهای آن، برگشت به روند اصلی را خواهیم داشت.

پولبک (Pullback) یکی از مهمترین مفاهیم در تحلیل تکنیکال است که از نظر لغوی به معنای بازگشت است. بسیاری از استراتژی‌های معاملاتی بر اساس تشخیص پلوبک اعمال می‌شوند. به همین دلیل، شناسایی آن برای انجام معامله برخلاف روند فعلی، الزامی است.

Pullback جزء مفاهیم کلیدی آموزش تحلیل تکنیکال است چرا که با شناسایی به موقع آنها و ترکیب با سایر ابزارهای تحلیلی، می‌توانید پوزیشن‌های خرید و فروش بسیار مناسبی را شکار کنید و بازدهی معاملات خود را افزایش دهید. در ادامه با چند مثال عملی از پولبک در فارکس، ارز دیجیتال (Cryptocurrency)، تمام مفاهیم را در تیم بتردی شما آموزش خواهیم داد.

معرفی مختصر تحلیل تکنیکال

به طور کلی می‌توان گفت تحلیل تکنیکال (Technical Analysis) با استفاده از نمودار و اطلاعات مرتبط مانند قیمت و حجم و همچنین تکنیک‌ها و ابزارهای مختلف، به ارزیابی وضعیت کلی بازار و سهام مختلف می‌پردازد. در واقع تحلیل تکنیکال یک استراتژی معاملاتی برای ارزیابی سرمایه‌گذاری‌ها و تعیین فرصت‌های معامله با تجزیه و تحلیل روندهای آماری است و از فعالیت‌های معاملاتی مانند تحرکات قیمتی و حجم معاملات استفاده می‌کند.

تجزیه و تحلیل تکنیکال بورس می‌تواند روی هر نوع اوراق بهاداری که دارای سوابق تاریخی معاملاتی است، مورد استفاده قرار بگیرد. این موارد می‌توانند شامل اوراق سهم، آتی، کالا و سایر اوراق بهادار باشند.

پولبک چیست؟

What is Pullback

ابتدا تعریفی از معنی پولبک داشته باشیم. پولبک (pullback) به معنی بازگشت و قلاب بکار می‌رود. تصویری که هنگام دیدن پولبک در نمودار با آن برخورد می‌کنیم همانند یک قلاب است، که سعی می‌‌کند نمودار قیمت را به روند قبلی خود برگرداند.

یکی از توصیف‌هایی که برای این کلمه استفاده می‌شود «بوسه‌‌ی خداحافظی» است. دلیل استفاده از این عبارت، رفتاری است که نمودار در زمان پولبک از خود نشان می‎‌دهد.

پولبک پس از شکسته شدن یک سطح حمایتی یا مقاومتی (که با کمک تحلیل تکنیکال مشخص شده) اتفاق می‌افتد. پس از حرکت قیمت به سمت محدوده‌های بالاتر (پایین تر)، قیمت تمایل دارد تا مجددا سطح شکسته شده را لمس کند و سپس به حرکت خود ادامه دهد. به همین دلیل است که آن را «بوسه خداحافظی» توصیف می‌کنند.

بیشتر بخوانید : عرضه و تقاضا چیست؟ چه تاثیری روی قیمت دارد؟

حمایت ها

انواع پولبک در بورس شامل چه مواردی است؟

پولبک‌ها به طور کلی به دو دسته پولبک ساده و پولبک پیچیده تقسیم می‌شوند:

پولبک ساده (Simple Pullback)

از نام این دسته از پولبک‌ها به راحتی می‌توان فهمید که به پولبک‌هایی که به سادگی قابل تشخیص هستند، اشاره دارد. شروع روند، اصلاح قیمتی و ادامه حرکت روند در این‌گونه پولبک‌ها در قالب الگوی هارمونیک ABCD شکل می‌گیرد.

پولبک پیچیده (Complex Pullback)

تشخیص این‌گونه از پولبک‌ها ساده نیست. پولبک‌های پیچیده، به طور معمول در بازارهای خنثی و در قالب الگوهای ادامه‌دهند‌ه‌ای مثل الگوی پرچم (Flag) الگوی مستطیل (Rectangle) الگوی پرچم سه‌گوش (Pennant) و الگوی کُنج (Wedge) شکل می‌گیرد.

 

در دسته‌بندی دیگری، می‌توان گفت پولبک در بورسبه 3 صورت شکل بگیرد دقیقا مثا انچه که در بالا نام برده شد. آنچه تعیین کننده نوع پولبک است، قدرت روندی که آغاز شده می‌باشد. انواع پولبکی که در ادامه گفته می‌شود نه تنها در بورس ایران بلکه پولبک در فارکس نیز به همین صورت است. پولبک‌ها را بر مبنای قدرت روند و  تغییرات قیمتی نمودار میتوان در نظر گرفت که بر این اساس، به صورت زیر دسته‌بندی می‌شوند:

pull back

پولبک معمولی(Normal Pullback)

همانگونه که از عنوان این نوع پولبک پیداست، پولبک معمولی همان شکل رایج و ساده پولبک می‌باشد که در نمودارهای بسیاری قابل مشاهده است. همانطور که در شکل می‌بینید این نوع پولبک به سطح شکسته شده برخورد می‌کند و از همان منطقه برمی گردد.

پولبک داخلی (Inside Pullback)

Pullback- inside

در این نوع پولبک شاهد نفوذ نمودار به سطح حمایتی (مقاومت شکسته شده) هستیم و به همین دلیل آن را پولبک داخلی می‌نامند. این نفوذ بیانگر ضعیف بودن قدرت روند است.

بیشتر بخوانید:  دوج کوین چیست؟

از دید روانشناسی بازار، در این پولبک، خریدارانی که می خواهند به سهم وارد شوند، از قدرت کمتری در مقابل فروشندگان برخوردارند و این ضعف می‌تواند سهم را در ادامه روند صعودی دچار مشکل کند. این نوع پولبک در مقایسه با 2 شکل دیگر آن، ریسک بیشتری دارد و باید در بررسی آن وسواس زیادی به خرج داد.

پولبک خارجی (Outside Pullback)

Pullback- outside

برخلاف مورد اول و دوم که نمودار مجددا سطح شکسته شده را لمس می‌کرد، پولبک خارجی همانگونه که احتمالا از نام آن حدس زده‌اید، به سطح شکسته شده نزدیک می‌شود اما با آن برخورد نمی کند.

این عدم برخورد، نشان دهنده تمایل بالای سهم برای حرکت در مسیر صعودی است. از دید روانشناسی بازار، در این نوع پولبک، تمایل خریداران برای ورود به سهم به قدری زیاد است که در قیمت‌هایی بالاتر از سطح حمایتی، شروع به خرید سهم می‌کنند. همچنین فروشندگان تمایل اندکی برای خروج از سهم دارند.

این رفتار خریداران و فروشندگان در سهم نشان دهنده تمایل بیشتر معامله گران در جهت صعود است که نقش اصلی را در رشد قیمت سهم دارد. می‌توان گفت از بین انواع پولبک معرفی شده، پولبک خارجی بهترین و قوی ترین پولبک است که میتواند شما را در رسیدن به سودهای بیشتر یاری کند.

دلایل شکل‌گیری پولبک

هنگامی که نمودار یک سهم پس از مدت‌‌ها درگیری با ناحیه مقاومتی و نوسان حوالی آن موفق به شکست آن سطح می‌شود، احساس امید در میان معامله‌گران شکل می‌گیرد.

این حس مثبت نیروی مورد نیاز برای ادامه حرکت را تامین می‌کند. با عبور از سطح مقاومتی، خریداران جدید (عمدتا تحلیلگران تکنیکال) تمایل دارند تا وارد سهم شوند اما افزایش پی در پی قیمت سبب می‌شود تا از جذابیت سهم کاسته شود.از طرف دیگر نوسان‌گیرانی که از قبل وارد سهم شده‌اند، با افزایش قیمت شروع به فروش و خروج از سهم می‌کنند.

اکنون زمان کاهش قیمت و شکل‌گیری پولبک در نمودار است. خریداران در انتظار نقطه‌ای جذاب جهت ورود به بازار هستند و به محض رسیدن قیمت سهم به محدوده حمایتی (مقاومت شکسته شده که تغییر نقش داده) سفارش خرید خود را ثبت می‌کنند.

استراتژی‌های معاملاتی بر اساس پولبک

خرید پس از پولبک به سطح مقاومت شکسته شده

در این استراتژی کافی است شما با کمک تحلیل تکنیکال سطوح مقاومتی قدرتمند و یا سطح مقاومت تاریخی سهم را مشخص کنید و منتظر شکست آن باشید.

در بیشتر مواقع پولبک به سطح شکسته شده اتفاق می‌افتد و این بهترین زمان برای ورود به بازار و خرید آن سهم است. به دلیل نزدیکی قیمت خرید با خط حمایت، این معامله می‌تواند ریسک به ریوارد بسیار مطلوبی داشته باشد.

خرید پس از پولبک به خط روند یا همان Trend Line

هنگامی که سهم در روند نزولی است، خرید بسیار پر ریسک است و توصیه نمی‌شود مگر به قصد نوسان‌گیری. بهترین نقطه برای ورود در این موارد، زمانی است که روند نزولی سهم شکسته می‌شود و سپس با پولبک سهم به روند شکسته شده این شکست تایید نهایی می‌شود.

خرید پس از پولبک به میانگین متحرک یا همان Moving Average

سطوح تکنیکالی شامل سطوح استاتیک و سطوح داینامیک می‌باشد. میانگین‌های متحرک در دسته‌ی سطوح داینامیک قرار دارند و از نظر استراتژی معاملاتی براساس پولبک تفاوت چندانی با سطوح استاتیک (حمایت و مقاومت) ندارند.

در صورت شکست میانگین به سمت بالا توسط نمودار و سپس تشکیل پولبک در آن، میتوان فرصت را برای خرید غنیمت شمرد و وارد معامله شد.

نحوه تشخیص پولبک معتبر در بورس

می‌توان گفت اصلی‌ترین عامل پولبک شکست معتبر سطح مقاومتی (حمایتی) است. برای اطمینان از تشکیل پولبک، باید ابتدا شاهد یک شکست معتبر باشیم.

یکی از قوی‌ترین نشانه‌های پولبک افزایش حجم معاملات در نزدیکی سطوح حمایتی و مقاومتی است. توجه داشته باشید که ویژگی یک شکست پر قدرت، شکست با حجم معاملاتی بیش از 2 یا 3 برابر میانگین حجم می‌باشد.

همچنین هنگام تکمیل پولبک و آغاز صعود مجدد سهم، می‌توان از الگوهای بازگشتی در شمع‌های ژاپنی (کندل استیک) کمک گرفت تا سطح برگشت را به دقت تشخیص داد. مواردی را می‌توان دید که سهم پس از شکست سطح مقاومت و عبور از آن، دوباره به زیر آن قیمت برگشته است.

چگونه از پولبک سود بسازیم؟

برای معامله با پولبک و کسب سود از آن، دو روش اصلی وجود دارد:

بیشتر بخوانید:  تریدر کیست؟ آیا تریدری شغل محسوب میشود؟مهر1402

روش اول

در این شیوه، معامله‌گر صبر می‌کند تا نمودار قیمتی به محدوده‌ی سطح شکسته‌شده برسد و بلافاصله در همین محدوده، وارد معامله می‌شود. اما در نظر داشته باشید که این روش، مزایا و معایبی دارد.

مزایای روش اول

  • در این روش احتمال اینکه در بهترین قیمتِ ممکن وارد معامله شوید، بسیار بالاست؛ زیرا معمولاً این نقطه، نقطه پایان فاز پولبک و موج اصلاحی محسوب می‌شود.
  • به علت کوچک بودن حد ضرر، نسبت ریوارد به ریسک در این روش بسیار بالاست.

معایب روش اول

  • این امکان وجود دارد که نمودار قیمتی، حتی پس از رسیدن به محدوده پولبک، به مسیر خود ادامه دهد و حد ضرر شما را فعال کند.
  • همان‌طور که گفتیم، نسبت ریوارد به ریسکِ این روش بسیار بالاست؛ اما نرخ موفقیت (Win Rare) پایینی دارد. ممکن است که این نسبت ریوارد به ریسک بالا، بتواند جبران‌کننده وین ریتِ پایین آن باشد.

روش دوم

معمولاً معامله‌گرانِ محتاط‌تر از این روش استفاده کرده و صبر می‌کنند تا قیمت پس از تکمیل پولبک، به جهت روند اصلی خود بازگردد و از آخرین کف یا سقفی که تشکیل شده‌بود عبور کند. سپس، وارد معامله می‌شوند.

در این روش، معامله بسیار محتاطانه‌تر و با تأخیر انجام می‌شود و به همین علت، نسبت ریوارد به ریسک کمتری دارد ولی میزان وین ریتِ آن بالاتر خواهدبود.

لازم به ذکر است که هیچ کدام از روش‌های ارائه‌شده، لزوماً درست یا غلط نیستند؛ بلکه یک معامله‌گر با توجه به روحیات، میزان ریسک‌پذیری خود، شرایط بازار و بسیاری عوامل دیگر، یکی از آنها را انتخاب می‌کند. در تصویر زیر مربوط به نمودار قیمتیِ بیت‌کوین، روندی صعودی را مشاهده می‌کنیم. در معامله به روش اول، با شکست خط روند صعودی و شکل‌گیری پولبک، می‌توان وارد معامله فروش شد که معامله در این پوزیشن، با نسبت ریوارد به ریسک بیشتر و وین رِیتِ کمتری همراه است.

برای دسته‌ای دیگر از معامله‌گران که قصد دارند محتاطانه‌تر وارد معامله شوند، پیشنهاد می‌شود که پس از شکست اولین کف به سمت پایین، وارد معامله فروش شوند. البته لازم به ذکر است که در این معامله، نسبت ریوارد به ریسک، پایین‌تر و وین ریتِ معامله، بالاتر است.

sod giry az pull back

پولبک طلایی چیست؟

به اولین پولبک پس از شکست، پولبک طلایی گفته می‌شود. علت طلایی و مهم بودن آن، این است که باعث ورود جدیدترین جریان نقدینگی به روند می‌شود. این اتفاق را به عنوان الگوهای شکست خرید نیز می‌توان در نظر گرفت.

تفاوت پولبک و اصلاح قیمت

تا اینجا با مفهوم پولبک به طور کامل آشنا شده‌اید و می‌توانید در معاملات خودتان از آن استفاده کنید؛ اما چه تفاوتی میان پولبک و اصلاح قیمت وجود دارد؟

اصلاح قیمت و پولبک در ظاهر بسیار مشابه یکدیگراند، اما با بررسی بیشتر نحوه شکل گیری و عملکرد آن‌ها، تفاوت‌ها آشکار می‌شود. ابتدا به تعریف اصلاح قیمت می‌پردازیم، سپس تفاوت‌های این دو اصطلاح پرکاربرد در تحلیل تکنیکال را بررسی می‌کنیم.

اصلاح قیمت: هنگامی که نمودار در حال حرکت به سمت قیمت‌های بالاتر (یا پایین‌تر) است، این جهش قیمتی به ناگهان اتفاق نمی‌افتد. همانند ساختمانی که برای بالا (یا پایین) رفتن در میان طبقات آن، نیازمند پله است.

در روند صعودی با افزایش قیمت سهم، تمایل برای فروش نیز افزایش می‌یابد و اینگونه است که ما شاهد روزهایی منفی در روند صعودی هستیم. اصلاح قیمتی خلاف جهت روند اصلی حرکت میکند و به خریداران جدید فرصت ورود می‌دهد.

همانگونه که احتمالا متوجه شده‌اید، پولبک عموما پس از شکست سطح‌های حمایتی و مقاومتی شکل می‌گیرد و ما منتظر برگشت قیمت به آن سطح هستیم. اما اصلاح قیمت عموما پس از برخورد با این سطوح اتفاق می‌افتد، به گونه‌ای که سهم قدرت عبور از این سطح‌ها را ندارد و وارد فاز اصلاحی می‌شود.

سخن نهایی

پولبک یکی از بهترین حرکات قیمتی است که میتوان در سهم شناسایی کرد و از آن کسب سود کرد. پس از مطالعه این مطلب و درک روانشناسی انواع پولبک، وقت آن رسیده تا آنرا در کنار دیگر ابزار­های تحلیل تکنیکال قرار داده و استراتژی خود را تکمیل کنید.

معامله گران همواره به دنبال بهترین استراتژی های معاملاتی هستند تا توسط آن ها به حداکثر سود ممکن دست یابند.

 

نظرات

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

آموزش سرمایه گذاری و دریافت سیگنال فارکس

ارسال درخواست به مشاور در تلگرام