metavers
دیکشنری بازارهای مالی

متاورس چیست؟ هر چیزی که باید در مورد آینده Metaverse بدانید!

هر یک از توکن های حوزه کریپتورکارنسی در دسته بندی مشخصی قرار می گیرند، که زمینه و هدف از ارائه ارز را مشخص می کند. متاورس (Metaverse) واژه ای نسبتا جدیدی در حوزه کریپتوکارنسی ها است که یک دسته مجزا تحت عنوان Metaverse را به خود اختصاص داده است.

در یک تعریف کوتاه می توان Metaverse را یک دنیای مجازی موازی با دنیای فعلی دانست که قرار است کمک زیادی به بشریت کند.

در این مقاله سعی می کنیم به بررسی چیستی متاورس و تأثیرات آن بر دنیا بپردازیم. همچنین نظر افراد سرشناس در رابطه با این تکنولوژی را بررسی کرده و گام هایی که در این زمینه برداشته شده است را مرور می کنیم. با ما همراه باشید.

متاورس چیست؟

what-is-metaverse

متاورس ترکیبی از دنیاهای مجازی، واقعیت افزوده، بازی‌های آنلاین و شبکه‌های اجتماعی است که هر کاربر می‌تواند در آن ورود کرده و به انجام فعالیت‌های مختلف بپردازد.

کلمه‌ی متاورس از ترکیب دو کلمه‌ی انگلیسی «متا» (Meta) و «ورس» (Verse) به وجود آمده است که می‌توان آن را «فرادنیا» معنی کرد.

متاورس، دنیای مجازی سه‌بعدی است که در آن افراد می‌توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کرده، بازی یا کار یا حتی خرید کنند. این مفهوم برای اولین بار در رمان تصادف برفی در برف، اثر نیل استفنسون در سال ۱۹۹۲ معرفی شد.

دنیای تکنولوژی، دنیایی توقف‌ناپذیر است؛ اگرچه تا چندین سال قبل، تکنولوژی به کندی پیش می‌رفت، اما چند سالی است که شاهد سرعت گرفتن آن شده‌ایم.

هر روزه اطلاعات جدید و اصطلاحات جدیدی را می‌شنویم که همگی قصد دارند تا جلوه دیگری از تکنولوژی را به ما نشان دهند.

این دنیای مجازی، جنبه‌های مختلف شبکه‌های اجتماعی،‌ بازی‌های ویدیوئی، فناوری واقعیت مجازی (VR) و واقعیت افزوده (AR) و در نهایت بلاک‌ چین را با یکدیگر ادغام می‌کند. به همین دلیل متاورس را می‌توان به دنیایی که توسط واقعیت‌های مجازی و واقعیت‌های افزوده ساخته می‌شود هم نسبت داد.

با افزایش نفوذ بلاک‌چین در دنیای فناوری، پای متاورس به بازی‌های بلاک‌چینی باز شد. بازی‌هایی که افراد در آن می‌توانند آیتم‌های بازی را با خرید ارز دیجیتال بدست بیاورند.

البته توجه داشته باشید نوع عملکرد بازی‌های متاورس در بلاک‌چین، تفاوتی با بازی‌های غیر بلاک‌چینی ندارد و فقط دارایی‌های بازیکن در بازی به توکن تبدیل شده است.

تاریخچه متاورس

با وجود اینکه هنوز خیلی با نمونه‌های کاربردی فناوری متاورس فاصله داریم اما این مفهوم مدتهای طولانی و برای چندین دهه است که در داستان‌ها، بازی‌های رایانه‌ای و فناوری‌های دیجیتال مطرح بوده است.

در حقیقت واژه متاورس و خلق آن به دهه ۹۰ میلادی زمانی که نیل استفنسون (Neal Stephenson) کتابی با نام اِسنو کرَش (Snow Crash) منتشر کرد باز می‌گردد.

این نویسنده در این کتاب برای اولین بار مفاهیمی مثل متاورس و آواتار (Avatar)  را در قالب داستان پیش‌بینی کرد. مفاهیمی که سالها بعد از آن با همین نام به دنیای دیجیتال راه پیدا کردند.

این ماجرا به همین جا ختم نمی‌شود. مدت‌ها بعد نویسنده کتاب بازیکن شماره یک آماده (Ready Player One) ، ارنست کلاین (Ernest Cline) به روایت زندگی انسانها در سال ۲۰۴۴ می‌پردازد.

در این کتاب روایت شده انسان‌ها می‌توانند زندگی مشقت‌باری که در دنیای واقعی دارند را با زندگی در دنیای مجازی و دیجیتال ادامه دهند.

نگاهی به همه این جریانات و در نهایت تغییر نام فیس‌بوک به متا همه نشان‌دهنده این است که از گذشته تاکنون برنامه‌های زیادی برای مقوله متاورس وجود داشته است.

آینده متاورس

Metaverse

ساخت دنیای متاورس و توسعه آن، ممکن است زمان زیادی ببرد و تا مدتی نیز تنها در دسترس کاربران بسیار محدودی قرار بگیرد. بسیاری از کارشناسان، پیش بینی هایی از زمان ارائه این تکنولوژی داشته اند و بسیاری از شرکت های پیشرو در این زمینه نیز احتمال می دهند که تکنولوژی متاورس، 5 الی 10 سال آینده مانند اینترنت همه گیر می شود.

بیشتر بخوانید:  فانتوم چیست؟

کمی قبل تعدادی از گام های قبلی پیش روی به سمت متاورس را بررسی کردیم. شرکت متا، توانسته اولین هدست متاورسی با نام Oculus را وارد بازار کند. همچنین شایعاتی درباره به بازار آمدن عینک های واقعیت مجازی شرکت اپل تا پایان سال 2022، به گوش می رسید که معرفی شد و دنیای تکنولوژی رو به جلو برد

شرکت های بزرگ فناوری در حال ورود سراسیمه به این عرصه بودند و هستند. فیس بوک، Google و Alphabet Inc و Microsoft Corp رشد زیادی را برای شرکت های فعال در حوزه Cloud Mining و Virtual Reality پیش بینی می کردند. به همین دلیل، شروع به سرمایه گذاری در این زمینه ها کرده اند.

به نظر می رسد نمی توان از همان اوایل، یک نسخه کامل از متاورس را در اختیار داشت. چرا که برای ایجاد تمام ابعاد آن به زمان، انرژی و فعالیت زیادی نیاز است. اگر توجه کنیم، می بینیم که در حال حاضر نیز، جلوه هایی از متاورس ایجاد شده است.

اینترنت، واقعیت مجازی، واقعیت افزوده، بازی های ویدئویی، ارزهای دیجیتال و توکن های غیرمثلی، سال ها است که ایجاد شده و توسعه پیدا کرده اند. اما در رابطه با اینکه چه زمانی می توان این امکانات را در هماهنگی کامل با هم مورد استفاده قرار داد، نمی توان پاسخ قطعی داد.

برای ساخت و گسترش دنیای متاورس، نیاز به سخت افزار های بسیار قدرتمند وجود دارد و جلوه های گرافیکی متعددی نیز باید ساخته شوند. همچنین گرافیک آینده متاورس، باید به شکلی باشد که با دنیای فیزیکی تفاوتی نداشته باشد.

کاربردهای متاورس

Metavers karbord

در حال حاضر شرکت های بزرگی از جمله فیسبوک و مایکروسافت در حال توسعه Metaverse هستند. این شرکت ها دریافته اند که آینده اینترنت و ارتباطات دیجیتال به متاورس وابسته است. این شرکت های بزرگ به دنبال خلق فضایی هستند که محدودیت های بین دنیای فیزیکی و دیجیتال را به طور کامل از بین ببرد.

بعضی از افراد متاورس را جایگزین اینترنت فعلی می دانند. شاید متاورس اینترنت را سازمان یافته تر کند و اطلاعات اینترنت را به صورت سازمان یافته تری ارائه دهد، اما کاربرد آن تنها به مبحث اینترنت منتهی نمی شود. در واقع اینترنت یکی از زیرساخت های پیاده سازی Metaverse است و نه جایگزین آن!

برخی دیگر نیز دنیای متاورس را بازی کردن مترادف می دانند. در صورتی که بازی ها هم بخش کوچکی از دنیای متاورس را تشکیل می دهند.

جهان Metaverse تازه شکل گرفته و قرار است مسیر حرکتی طولانی را طی کند. تمام کارکردهای دنیای متاورس سعی دارند که دنیایی پویاتر ایجاد کنند. ابعاد فعلی که متاورس پوشش داده است، عبارتند از:

  • آموزش: دسترسی ساده به دوره های آموزشی جهت کسب تخصص با ساختاری یکپارچه
  • موسیقی: شرکت در کنسرت های مختلف در سراسر جهان به صورت مجازی
  • کنفرانس: در حال حاضر کنفرانس های آنلاین زیادی برگزار می شوند اما تجربه شرکت در کنفرانس به صورت واقعیت مجازی متفاوت است.
  • سرگرمی: تجربه تفریحاتی که با توجه به محدودیت جغرافیایی نمی توانیم به آن ها دسترسی داشته باشیم. مثل اسکی روی یخ
  • خرید و فروش: بیشتر اوقات نمی توان به کیفیت جنس اقلام و سایز دقیق آن ها در فروشگاه های آنلاین پی برد. در خریدهای فیزیکی هم تنوع بالایی نداریم. در متاورس این محدودیت ها رفع خواهند شد.
  • توسعه شبکه های اجتماعی: ارتباطات در شبکه های اجتماعی محدودیت هایی دارد و گاها خشک است. این برنامه ها افراد را به یک فضای دو بعدی محدود می کنند. متاورس سعی دارد این محدودیت را حذف کند؛ طوری که کاربر تجربه بهتری از فضای مجازی داشته باشد.
بیشتر بخوانید:  نات کوین چیست؟ Notcoin میم کوین جدید رایگان تلگرام

نقش ارزهای دیجیتال و توکن‌های غیرمثلی (NFT) در متاورس

همانطور که پیشتر توضیح دادیم متاورس جایی است که اختیار همه چیز در آن در اختیار خودمان است. نکته‌ای که باید مد نظر قرار دهید این است که دنیای متاورس با ارزهای دیجیتال وابستگی دارد.

در واقع در دنیای متاورس هم این امکان برای کاربران وجود داشته که همانند دنیای واقعی به خرید و فروش و معامله بپردازند. بنابراین برای انجام مبادلات نیاز به ارزی خواهید داشت. به همین دلیل ارزهای دیجیتال می‌توانند بهترین گزینه و انتخاب باشند.

علاوه بر ارزهای دیجیتال اصطلاحی که خصوصا این روزها بیشتر با آن روبه رو می‌شویم توکن‌های غیرمثلی یا NFT (Non-fungible token) هستند. این توکن‌ها یکی از جدیدترین پدیده‌های فناوری بلاک‌چین بوده که به سرعت در حال گسترش است.

یکی از نقش‌ها و ویژگی‌های اصلی توکن‌های غیرمثلی در دنیای متاورس به اعطای مالکیت کامل شخصیت‌ها، آیتم‌های جمع‌آوری‌شده در بازی و حتی زمین مجازی به افراد می‌توان اشاره کرد.

نظر بزرگان درباره METAVERSE

شخصیت های معروف و موثری در زمینه تکنولوژی، درباره متاورس اظهار نظرهای مهمی داشته اند. برای مثال مارک زاکربرگ (Mark Zuckerberg) مالک شرکت فیسبوک، پس از تغییر نام فیسبوک به META در این زمینه گفته است که، محدودیت های فیزیکی در سال های آینده به طور کامل توسط متاورس رفع خواهد شد. او به اهمیت حریم خصوصی در این فضا تاکید ویژه ای دارد.

بیل گیتس (Bill Gates)

bill-gates

مؤسس شرکت مایکروسافت (Microsoft) عنوان کرده است که انتظار دارد تا 3 سال آینده، تمام جلسات کاری بر بستر Metaverse انجام شود. بیل گیتس معتقد است که تا سه سال آینده، مشاغل تکنولوژی به متاورس متکی خواهند شد.

متیو بال (Matthew Ball)

Matthew Ball

خالق متاورس پرایمر اعتقاد دارد که متاورس به تدریج و با ادغام محصولات، خدمات و قابلیت های مختلف ظاهر می شود. او متاورس را جدای از دنیای فعلی انسان ها نمی داند و اعتقاد دارد که متاورس فضایی برای پویایی بیش تر در هر زمینه ای است.

افراد مشهور دیگری همچون تیم سوئینی (Tim Sweeney) به عنوان یک کارآفرین معروف آمریکایی و بنیان گذار مجموعه بازی سازی اپیک گیمز، Rony Abovitz بنیان گذار Magic Leap و افراد معروف دیگری، نظر مثبت خود را در رابطه با آینده Metaverse بیان کرده اند. این افراد که در زمینه تکنولوژی همیشه پیشتاز بوده اند، حضور با انگیزه خود را در زمینه متاورس با صراحت اعلام کرده اند.

سخن نهایی!

آینده زندگی مستلزم نوع جدیدی از تفکر است و به نوع جدیدی از سیک مدیریت جهان نیاز دارد. ما به افرادی با ارزش‌های قوی نیاز خواهیم داشت که درک کنند جوامع را چگونه بسازند نه اینکه به فکر ساختن تیم‌ها باشند.

ما به افرادی با اخلاقیات قوی نیاز خواهیم داشت که بتوانند به سؤالات سختی که قبلاً به آن‌ها فکر نکرده بودیم پاسخ دهند. به افرادی نیاز داریم که بدانند چگونه مخالفت کنند و به راه حل بهتری برسند. به افرادی نیاز داریم که به مردم به صورت جدی اهمیت دهند و درک کنند که ما در حال ورود به آینده متفاوت برای زندگی، کار و بازی هستیم. ما در حال قدم گذاشتن به آینده‌ای هستیم که در آن قرار است فناوری بر زندگی ما سایه بیفکند شایدم اینطور نباشد ؟ . آینده متاورس در اصل آینده زندگی ما را عوض خواهد کرد.

نظرات

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

آموزش سرمایه گذاری و دریافت سیگنال فارکس

ارسال درخواست به مشاور در تلگرام