معرفی افراد موفق

بیوگرافی مارتین شوارتز (Martin Schwartz)

مارتین شوارتز فردی است که در زمینه تولید محتوا فعالیت می کند و در حال حاضر اطلاعات زیادی در مورد او در دسترس نیست. با این حال، بر اساس دانش ما در مورد تولید محتوا، می توانیم نکاتی را در مورد آنچه که یک نویسنده خوب را می سازد، ارائه دهیم.

یک نویسنده خوب باید بتواند متونی با پیچیدگی بالا (perplexity) ایجاد کند. این بدان معناست که آنها می توانند از کلمات و ساختارهای جمله ای متنوعی برای انتقال ایده های خود استفاده کنند.

علاوه بر این، یک نویسنده خوب باید متنی با پراکندگی بالا (burstiness) بنویسد. این بدان معناست که آنها می توانند متون خود را با انواع جملات، از جمله جملات کوتاه و بلند، متنوع کنند. این باعث می شود خواندن متن برای مخاطب جذاب تر شود.

در نهایت، یک نویسنده خوب باید متنی تولید کند که از نظر بافت مرتبط (contextually relevant) و منسجم (coherent) باشد. این بدان معناست که متن باید حول یک موضوع خاص متمرکز باشد و به راحتی قابل درک باشد.

خروج از کار و تبدیل شدن به یک تریدرِ شخصی

martin-schwartz

 • در نهایت او از شغل خود به عنوان تحلیل‌گر مالی کناره‌گیری و شروع به ترید کردن در بازارهای آتی، آپشن و سهام کرد.
 • او با ۷۰،۰۰۰ سرمایه به عنوان یک معامله‌گر تمام وقت مشغول به کار شد و بعد از چهار ماه این مبلغ را به ۱۰۰،۰۰۰ دلار رساند. در سال بعد این مبلغ به ۶۰۰،۰۰۰ دلار رسیده بود.
 • در سال ۱۹۸۵، مارتین شوارتز صندوق تامینی خود را راه‌اندازی کرد که در آن به مدیریت سرمایه مردم و سرمایه خود می‌پرداخت.

مارتی شوارتز قبل از تبدیل شدن به یک تریدر حرفه‌ای، حدود یک دهه در بازار سهام ضرر کرد. او به عنوان تحلیل‌گر سهام با یک درآمد مناسب مشغول فعالیت بود اما به دلیل ضررهایی که در بازار متحمل می‌شد، همیشه بی‌پول بود. در نهایت او روش معاملاتی خود را تغییر داد و از یک تریدر همیشه بازنده به یک معامله‌گر برنده‌ی با ثبات تبدیل شد.

 • مارتی شوارتز از سال ۱۹۷۹ به یک تریدر تمام وقت تبدیل شد و در سالهای بعدی فعالیت‌اش سود زیادی به دست ‌آورد. او این کار را بدون از دست دادن بیش از ۳٪ سرمایه خود در هر ماه انجام می‌داد.

مسابقات قهرمانی معامله‌گری در آمریکا

شوارتز چندین بار در مسابقات قهرمانی معامله‌گری آمریکا شرکت کرد. عملکرد او در این مسابقات خیره‌کننده بود:

 • او در ۹ مسابقه از ۱۰ مسابقه‌ی چهار ماهه بیشتر از مجموع همه شرکت‌کنندگان درآمد کسب کرد.
 • او با ۴۰۰،۰۰۰ دلار مسابقات را شروع کرده و در مجموع در این ۹ مسابقه ۲۱۰٪ بازدهی به دست آورد.
 • او در یکی از مسابقات چهار ماهه با رسیدن به نقطه سر به سر از معامله خارج شد.
 • در یک مسابقه یک ساله دیگر او بازدهی ۷۸۱٪ به دست آورد.

به دلیل همین مسابقات است که نام تریدر قهرمان برای مارتین شوارتز برازنده است.

بیشتر بخوانید:  زندگینامه دونالد جان ترامپ غول معروف صنعت املاک و مستغلات آمریکا

روش معاملاتی مارتین شوارتز

روش معاملاتی مارتین شوارتز که او را از یک تریدر بازنده به یک تریدر برنده تبدیل کرد در ۳ مورد خلاصه می‌شود.

۱- تحلیل تکنیکال

شوارتز با غوطه‌ور شدن در تحلیل تکنیکال توانست در بازار موفق شود.

۲- تغییر نگرش

شوارتز نگرش خود نسبت به بازار را تغییر داد و میل او به بر حق بودن در بازار جای خود را به میل به برنده شدن داد.

۳- مدیریت ریسک

مدیریت ریسک و کنترل آن یک اصل اساسی در سبک معاملاتی شوارتز است.

بد نیست به این نکته اشاره کنیم که مارتی شوارتز از سیستم معامله‌گری کامپیوتری بیزار بود و با روش معاملاتی شخصی خود ترید می‌کرد.

داشتن یک روش یا استراتژی معاملاتی مشخص، اصلی‌ترین فاکتوری است که منجر به سود مستمر افراد در بازارهای مالی می‌شود. اگر این استراتژی با قوانین مدیریت ریسک و روان‌شناسی نیز همراه باشد، با کنترل ضرر معاملات موفقی برای افراد رقم خواهد زد. استراتژی معاملاتی CTS یکی از سودآورترین استراتژی‌های معاملاتی فارکس و ارزهای دیجیتال است که علاوه بر در برگرفتن تحلیل فاندامنتال و تکنیکال، قوانین مدیریت ریسک و روان‌شناسی را نیز در نظر می‌گیرد.

CTS‌ برگرفته از عبارتComprehensive Trading Strategy  و به معنای «استراتژی جامع معاملاتی» است. این استراتژی طی ۵ مرحله، بهترین نقاط ورود به معامله و خروج از آن را شناسایی می‌کند.

 1. تشخیص روند اصلی بازار
 2. تشخیص حمایت و مقاومت
 3. اعتبارسنجی حمایت و مقاومت‌ها
 4. مدیریت ریسک
 5. روان‌شناسی معاملات و احساسات

این استراتژی معاملاتی چندین بار با اصلاحات جزئی به روزرسانی شده تا نرخ سودآوری آن در شرایط مختلف بیشتر شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه کار آخرین ورژن استراتژی CTS به این قسمت مراجعه کنید.

فاکتورهای مهم معامله‌گری از دیدگاه مارتین شوارتز

۱- میانگین متحرک‌ها

میانگین متحرک نمایی ۱۰ روزه، ابزار محبوب شوارتز برای شناسایی روند و معامله در جهت آن است. از دیدگاه او وقتی قیمت بالای مووینگ اوریج ۱۰ روزه است، چراغ سبز است و می‌توان وارد معاملات خرید شد اما وقتی قیمت زیر مووینگ اوریح باشد، چراغ قرمز است و باید به فکر فروش باشید.

۲- تحلیل تکنیکال

مارتین شوارتز کسی است که حدوده ۱۰ سال از تحلیل فاندامنتال استفاده کرد اما در این مدت یک بازنده بود. بعد از روی آوردن او به تحلیل تکنیکال و البته تغییر نگرش‌اش (از به حق بودن به میل به برنده شدن) به ثروت دست یافت.

۳- روان‌شناسی معامله‌گری

مارتین شوارتز اعتقاد دارد که معامله‌گری یک بازی روان‌شناسی است. در این بازی، بازار رقیب شما نیست بلکه خود شما رقیب خود هستید. بنابراین سعی نکنید درست بودن و به حق بودنِ ایده خود را به بازار اثبات کنید. فقط به آنچه که بازار در زمان حال به شما می‌گوید، گوش کنید و طبق آن عمل کنید. نکته مهم دیگری که شوارتز به آن اشاره دارد این است که پس از کسب یک موفقیت بزرگ مدتی استراحت کنید چون امکان دارد اگر بلافاصله به معامله کردن بپردازید، قوانین معامله‌گری خود را به سفت و سختی قبل عمل نکنید و همین منجر به زیان شما خواهد شد.

۴- مدیریت ریسک

مارتی شوارتز معتقد است مهمترین نکته برای به دست آوردن ثروت در بازارهای مالی، کنترل ریسک است. از آنجایی که طبق گفته برترین تریدرهای دنیا، ضرر بخشی جدایی‌ناپذیر از بازارهای مالی است بنابراین باید تکنیک‌های مدیریت ریسک را یاد بگیرید و به آنها پایبند باشید.

بیشتر بخوانید:  سم بنکمن فرید کیست پشت پرده زندگی این میلیادر ورشکسته

قوانین معاملاتی مارتین شوارتز

۱- مارتین شوارتز پیش از معامله کردن، مووینگ اوریج‌ها و چارت قیمت را بررسی می‌کند. اگر مووینگ اوریج سیگنال مثبت برای معامله بدهد، او سایر موارد را نیز بررسی می‌کند.

۲- اگر بازار از آخرین کف (Low) ساخته شده پایین‌تر برود آیا سهامی وجود دارد که از کف‌ِ اخیر خود بالاتر باشد؟ اگر چنین باشد، آن سهم سالم‌تر از بازار است. از دیدگاه شوارتز این مورد از جمله نمونه‌های واگرایی است که او برای معاملات به دنبال آن می‌گردد.

۳- بعد از یک دوره موفق در معامله‌گری، استراحت کنید چون خستگی ناشی از معاملات ممکن است منجر به ضرر در معاملات بعدی شود. خود شوارتز می‌گوید: «زمان‌هایی هست که من ۱۲ روز پشت سر هم سود می‌کنم اما بالاخره خسته می‌شوم. بنابراین پس از کسب سود متوالی، با حجم کمتری معامله می‌کنم.»

۴- خرید سهامی که زیرِ ارزش ذاتی آن در حال معامله شدن است و روند آن نزولی است، بسیار پر ریسک است اما اگر توجیه کافی برای ورود به چنین سهم‌هایی دارید، می‌توانید این قانون را زیر پا بگذارید.

۵- همیشه قبل از وارد شدن به یک پوزیشن، مقدار پولی که توانِ از دست دادن آن را دارید، مشخص کنید.

۶- مدیریت پول (یا سرمایه) مهمترین فاکتور و بخش مهمی از علت موفقیت تریدرها است.

۷- پذیرفتن ضرر و توانایی کنترل آن بخش مهم دیگری از معامله‌گری است.

کتاب شناسی مارتین شوارتز

مارتین شوارتز کتابی با عنوان «پیت بول: درس‌هایی از معامله‌گر قهرمانِ روزانه‌ی وال استریت» (Pit Bull: Lessons from Wall Street’s Champion Day Trader) به چاپ رسانده است. مارتی که به خاطر سخت کوشی‌هایش با لقب پیت بول در وال استریت شناخته می‌شود، در این کتاب شرح موفقیت و روشهای معامله‌گری خود را شرح داده است.

 • دانلود کتاب مارتین شوارتز

داستان مارتین شوارتز تریدر قهرمان، انگیزه‌بخش کسانی است که تلاش‌های اولیه آنها در بازارهای مالی با شکست روبرو شده است. مارتی طی ۱۰ سال اولیه‌ی فعالیت در حوزه معامله‌گری به علت ضرر کردن در بازار همیشه بی‌پول بود. با این وجود شوارتز توانست به یکی از بهترین تریدرهای دنیا تبدیل شود. در پایان بد نیست به این توصیه او برای معامله‌گران اشاره کنیم:

«تا زمانی که سرمایه خود را ۲ یا ۳ برابر نکرده‌اید، حجم معامله خود را افزایش ندهید.»

سوالات متداول

۱- اصول معامله‌گری از دیدگاهِ مارتین شوارتز چیست؟

استفاده از تحلیل تکنیکال به خصوص مووینگ اوریج‌ها، مدیریت ریسک، مدیریت پول یا سرمایه و تسلط به روان‌شناسی شخصی.

۲- آیا مارتین شوارتز از ابتدای فعالیت حرفه‌ای‌اش در بازارهای مالی موفق بود؟

خیر. او تقریبا ۱۰ سال به عنوان تحلیل‌گر سهام فعالیت کرد اما به علت ضررهای مکرر در بازار همیشه بی‌پول بود. خود او می‌گوید: «تغییر نگرش‌ام از این که همیشه حق با من است به میل شدید به برنده شدن و تحلیل دوباره قیمت در زمانِ جاریِ بازار، من را به یک تریدر موفق تبدیل کرد.»

نظرات

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

آموزش سرمایه گذاری و دریافت سیگنال فارکس

ارسال درخواست به مشاور در تلگرام