Saham Shenavar
دیکشنری بازارهای مالی

مفهوم سهام شناور آزاد و صفر درصد چیست؟

سهام شناور (Floating stock) که به آن سهام شناور آزاد (Free Float) نیز می‌گویند، در تابلوخوانی یکی از المان‌هایی است که معامله‌گران بازار بورس زیاد با آن سر و کار دارند.

به‌صورت کلی، سهام هر شرکت در بازار سرمایه، دو دسته سهامدار دارد؛ دسته‌ اول سهامداران عمده یا راهبردی هستند که برای دوره‌ای‌ بلندمدت روی شرکت سرمایه گذاری کرده‌اند. این افراد، شامل کلیه اشخاص حقیقی یا حقوقی می‌شوند که مالک بیش از پنج درصد از سهام آن شرکت هستند.

دسته‌ دوم، سایر سرمایه گذاران (اعم از کدهای حقیقی و حقوقی) هستند که به دلایل مختلف، بخشی از سهام قابل معامله‌ شرکت در بازار را خریداری کرده‌اند

در نظر گرفتن سهام شناور آزاد برای انجام معاملات و تحلیل سهام بورسی، یکی از ضروریات است؛ چرا که نشان دهنده میزان سهام قابل عرضه توسط سهامداران می‌باشد.

در این مقاله در تیم بتردی به مفهوم سهام شناور می پردازیم تا به سوالاتی همچون شناوری سهم چیست و سهام شناوری بالا خوبه یا پایین، پاسخ دهیم.

سهام شناور چیست؟

به طور کلی سهام هر شرکت دو نوع سهامدار به صورت عمده و عادی دارد که در ادامه به تعریف هر یک می‌پردازیم.

  • سهامداران عمده: سهامداران راهبردی یا عمده هستند که در دوره‌ای بلند مدت در سهام شرکت سرمایه‌گذاری کرده‌اند. این سهامداران شامل اشخاص حقوقی یا حقیقی می‌شوند که معمولاً مالک بیش از ۵ درصد سهام شرکت هستند. این‌ سهامداران معمولاً سهم خود را نمی‌فروشند به این دلیل که با تعداد سهام‌هایی که در دست دارند تقریباً مالکیت شرکت را در اختیار دارند.
  • سهامدارن عادی: سرمایه‌گذارانی هستند که در شرایط مختلف، بخشی از سهام قابل معامله را در بازار بورس را خریداری کرده‌اند. سهام شناور یا سهام شناور آزاد به این دسته از سهامداران اطلاق می‌شود که معمولاً کمتر از ۵ درصد از سهام یک شرکت را در بر می‌گیرند.
بیشتر بخوانید:  cTrader چیست؟

در واقع به سهام این سهامداران خرد، سهام شناور آزاد گفته می‌شود. هدف این افراد از خرید سهام شناور آزاد، تاثیر‌گذاری بر تصمیمات مدیریت و همچنین مدیریت شرکت نیست، بلکه کسب سود از سهام خریداری شده است.

سهامداران عادی حاضر می‌شوند که سهام خود را بفروشند و قصد نگهداری و کسب کرسی مدیریتی ندارند.

مفهوم شاخص و شاخص سهام آزاد شناور

در زندگی روزمره از عنوان شاخص ‌‌های مختلف به طور مکرر استفاده می‌کنیم. شاخص درواقع نمایانگر وضعیت و تغییرات ایجاد شده در یک متغیر در یک بازه‌ی زمانی مشخص است. شاخص‌ها در بازار سهام وضعیت رکود و رونق این بازار را نشان می‌دهند.

یکی از همین شاخص‌ها که می‌تواند وضعیت بازار را تا حدود زیادی برای معامله گران مشخص نماید. شاخص آزاد شناور (TEFFI) است. این شاخص نمایانگر وضعیت سهام شناور شرکت ‌‌های پذیرفته شده در بورس است.

نحوه‌ی محاسبه‌ی شاخص سهام آزاد شناور

حال که مفهوم سهام شناور را متوجه شدیم در ادامه به نحوه‌ی محاسبه‌ی شاخص سهام آزاد شناور باتوجه‌به سهام شناور شرکت‌ها می‌پردازیم. محاسبه ‌‌ی شاخص سهام آزاد شناور مشابه محاسبه ‌‌ی شاخص کل است.

اما تفاوت موجود در این آن است که برای محاسبه ‌‌ی شاخص سهام آزاد شناور به‌جای درنظرگرفتن کل سهام موجود شرکت ‌‌ها، تنها میزان سهام شناور آن ‌‌ها در نظر گرفته می ‌‌شود.

میزان شناوری سهام چه چیزی را نشان می‌دهد؟

همانطور که در اول مقاله گفتیم شرایطی را تصور کنید که یک شرکت قصد دارد که بخشی از سهام خود را در بازار سرمایه عرضه نماید.

اگر کل سهام شرکت موردنظر ۲ میلیارد سهم باشد و تمامی این سهم‌ها در بازار سرمایه به سرمایه‌گذاران خرد عرضه شود. در واقع دیگر کسی به‌عنوان مالک تمام این شرکت شناخته نخواهد شد و این سرمایه‌گذاران خرد به‌عنوان مالک بخشی از شرکت در تصمیم‌گیری‌های آن دخالت خواهند کرد.

بیشتر بخوانید:  ارز دیجیتال چیست؟ و چرا باید از آن ترسید!1402

شرکت‌ها می‌توانند تنها بخشی از سهام شرکت خودشان را در بازار سرمایه عرضه نمایند. برای مثال مالک اولیه‌ی شرکت می ‌‌تواند از این ۲ میلیارد سهم موجود می‌توان تنها ۶۰۰ میلیون سهم را در بازار عرضه کرده و مابقی آن را نگه دارد.

این ۶۰۰ میلیون سهم عرضه شده درصورتی‌که دارای مالکان خرد باشند و بین افراد زیادی توزیع شده باشند.

در واقع همان سهام شناور شرکت ‌‌ها هستند. معیار خرد تلقی شدن این سرمایه ‌‌گذاران آن است که مالک بیش از یک درصد کل سهام شرکت نباشند.

مثالی از سهام شناور

در آوریل سال ۲۰۱۹، شرکت جنرال الکتریک (GE) تعداد ۸٫۷۱ میلیارد سهم منتشره داشته است. از این تعداد، ۰٫۱۶ درصد متعلق به خودی‌ها بوده است. مقدار ۵۸٫۶۴ درصد نیز در مالکیت مؤسسات بزرگ بوده است. بنابراین، در کل ۵۸.۸ درصد (۵٫۱۲ میلیارد سهم) برای معامله عموم در دسترس نیست. در نتیجه، سهام شناور جنرال الکتریک ۳٫۵۹ میلیارد سهم (۸٫۷۱ منهای ۵٫۱۲) بوده است.

نظرات

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

آموزش سرمایه گذاری و دریافت سیگنال فارکس

ارسال درخواست به مشاور در تلگرام