ایلان ماسک
معرفی افراد موفق

ایلان ماسک کیست ( مذهب و تعداد فرزندان) + عکس خانه اش

امروزه برای خیلی از افراد این سوال پیش آمده که ایلان ماسک (Elon Musk) کیست و چرا هر صفحه خبرگزاری که باز می‌کنیم نام او دیده می‌شود؟ ماسک متولد ۲۸ ژوئن ۱۹۷۱ در پرتوریای آفریقای جنوبی است. او در سنین جوانی در هر چیزی که با کامپیوتر مرتبط بود مهارت داشت.

این کارآفرین آمریکایی یکی از بنیانگذاران یا طراح ارشد در شرکت‌های نوآوری مانند SpaceX، OpenAI، Neuralink و The Boring Company و شرکت تسلا بوده که طیف وسیعی از صنایع از هوافضا و خالق وسایل نقلیه پرتاب به فضا، تولید خودروهای الکتریکی، فناوری عصبی و هوش مصنوعی گرفته تا زیرساخت‌ها و پرداخت الکترونیکی را پوشش می‌دهند.

زندگی شخصی او با سه بار طلاق و پدر هفت فرزند و همچنین یک سگ شیبا اینو بسیار پرفراز و نشیب بوده است! ایلان در سال‌های اخیر شیفتگی زیادی به فضای ارزهای دیجیتال پیدا کرده است؛ پول دیجیتال را «نابود ناپذیر» می‌نامد و تاکید می‌کند که تنظیم‌کننده‌های مقررات نباید برای کاهش سرعت پذیرش ارزهای دیجیتال تلاش کنند.

ایلان ماسک (Elon Musk) اگر چه در زمره صد فرد ثروتمند جهان است، اما او را به ندرت به عنوان یک سرمایه دار و حتی سرمایه گذار می‌شناسند. حتی مدیرعامل تسلا هم به اندازه‌ی کافی نمی‌تواند جایگاه ماسک را توصیف کند. شهرت ایلان ماسک به خاطر اندیشه پیشرو او در زمینه تکنولوژی و تلاش برای توسعه تکنولوژی است. او در سال ۱۹۷۱ در آفریقای جنوبی متولد شده و مشارکت در تاسیس شرکت PayPal (پی پل) نخستین فعالیت جدی اوست.

او در تاسیس شرکتهای دیگری نیز مشارکت داشته است:

  • Tesla Motors (خودروسازی تسلا)
  • Solarcity (سولارسیتی تامین کننده خدمات حوزه انرژی و به طور خاص انرژی خورشیدی است)
  • SpaceX (پروژه های فضایی)
  • Zip2 (شرکتی برای تبلیغات آنلاین کسب و کارها بر اساس موقعیت جغرافیایی آنها)
  • Neuralink (شرکت نورالینک برای توسعه ارتباط مستقیم مغز انسان و کامپیوتر فعالیت می‌کند)

برآورد می‌شود بخش عمده‌ای از ثروت ایلان ماسک از طریق شرکت خودروسازی تسلا موتورز کسب شده باشد. این نکته‌ای است که نشریه فوربس در معرفی ایلان ماسک به آن اشاره می‌‌کند و نقش سایر شرکتهای ایلان ماسک را بزرگ در نظر نمی‌گیرد .

ایلان ماسک چند فرزند دارد؟

ماسک ۱۰ فرزند، از جمله دو دوقلو و یک سه‌قلو از سه رابطه متفاوت دارد. به گفته همسر اولش، ویلسون، ماسک می‌خواست ازدواج کند تا زود بچه‌دار شوند. پسر اول آن‌ها در سال ۲۰۰۲ به دنیا آمد و در ده هفتگی به علت سندرم مرگ ناگهانی نوزاد درگذشت.

ایلان ماسک و ویلسون سپس به لقاح آزمایشگاهی رو آوردند و در سال ۲۰۰۴ و ۲۰۰۶ صاحب یک دوقلوی پسر و بعد یک سه‌قلوی پسر شدند. یکی از پسرهای دوقلوی ماسک در سال ۲۰۰۲ با اجازه دادگاه اسم و جنسیت خود را عوض کرد و اعلام کرد به هیچ طریقی نمی‌خواهد با پدر بیولوژیک خود مرتبط باشد.

ماسک از رابطه‌اش با گریمز نیز دو پسر و یک دختر دارد. همچنین، ایلان از شیوان زیلیس (Shivon Zillis) که یکی از مدیران نورالینک است صاحب یک دوقلو شد که در سال ۲۰۲۱ از طریق رحم اجاره‌ای به دنیا آمدند و تعداد فرزندان شناخته شده ماسک را به ۱۰ نفر رساندند.

خانواده بزرگ ماسک موضوع عجیبی نیست. او در مورد بحران کمبود جمعیت به دلیل فرزندآوری کمتر زنان تحصیل کرده هشدار داده است. ایلان ماسک این بحران را حتی از گرمایش جهانی نیز خطرناک‌تر می‌داند. شیوان زیلیس نیز می‌گوید ماسک «واقعا می‌خواهد افراد باهوش بچه‌دار شوند».

تحصیلات ایلان ماسک

پس از مهاجرت به کانادا، ایلان ماسک در «دانشگاه کوئینز» (Queen’s University) به تحصیل پرداخت و آن‌جا با «جاستین ویلسون» (Justine Wilson) آشنا شد. ماسک و ویلسون بعدها با یکدیگر ازدواج کردند و صاحب پنج فرزند پسر (دوقلو و سه‌قلو) شدند. ایلان‌ماسک و خانواده‌اش مدت زیادی در کانادا نماندند.

بعد از دو سال تحصیل در دانشگاه کوئینز، ایلان ماسک به ایالات متحده مهاجرت کرد و در «دانشگاه پنسیلوانیا» (University of Pennsylvania) به تحصیل مشغول شد. تحصیلات ایلان ماسک در رشته‌های فیزیک و اقتصاد بود که تواسن مدرک کارشناسی هر دو را در دانشگاه پنسیلوانیا دریافت کند.

ایلان ماسک پس از اتمام تحصیلات، به دنبال کردنِ علایق خود در حوزه اینترنت پرداخت. به گفته ماسک، تحصیل در این رشته‌ها و به‌خصوص رشته فیزیک، تأثیر شگرفی بر نحوه تفکر او و فعالیت‌های آینده‌اش گذاشت.

ماسک پس از اتمام تحصیلات در دانشگاه پنسیلوانیا، به «دانشگاه استنفورد» (Stanford University) کالیفرنیا رفت تا در مقطع دکترای فیزیک انرژی تحصیل کند. ورود او در دانشگاه استنفورد، با رونق اینترنت و حباب دات‌کام مصادف شد و همین موضوع، موجب شد که تنها پس از دو روز حضور در این دانشگاه، آن‌جا را ترک کند.

او پس از خروج از استنفورد، در سال ۱۹۹۵ شرکت «زیپ۲» (Zip2) را راه‌اندازی و سلسله فعالیت‌های مرتبط با تکنولوژی خود را از همان زمان آغاز کرد.

با وجود تمامی این مسائل و فارغ از حواشی، ایلان ماسک علاوه بر موفقیت‌های درخشان در حوزه کسب‌وکار، در زندگی شخصی پدر هفت فرزند و «سگ شیبا اینو» (Shiba Inu) است! در ادامه، به بررسی فعالیت‌ها و شرکت‌های ایلان ماسک می‌پردازیم.

بیشتر بخوانید:  زندگینامه دونالد جان ترامپ غول معروف صنعت املاک و مستغلات آمریکا

شغل ایلان ماسک چیست؟

ماسک به معنای واقعی کلمه همه‌فن‌حریف است. وی بیش از همه به عنوان یک کارآفرین شناخته می‌شود اما لیست مشاغل او طولانی‌تر از این حرف‌هاست.

ایلان ماسک مدیرعامل شرکت‌ تسلا و افسر ارشد فناوری در اسپیس ایکس است. او همچنین یک سرمایه گذار، یک تکنسین و یک طراح صنعتی است که سابقه تولیدکنندگی فیلم نیز دارد!

مذهب ایلان ماسک

ایلان ماسک در یکی از شاخه‌های مسیحیت به نام آنگلیکان (Anglican) غسل تعمید داده شد. او می‌گوید در ۱۴ سالگی با یک بحران ایمانی مواجه شد و ایمان خود را به مسیحیت و هر دین دیگری از دست داد. ایلان ماسک اکنون بیشتر به عنوان یک ندانم‌گرا (Agnostic) شناخته می‌شود، اما کارکرد مذهب را درک می‌کند. وی در اپلیکشن X توییتر سابق نوشت:

مسیح عشق، مهربانی و بخشش را آموزش می‌دهد. من فکر می‌کردم پیش آوردن گونه دیگر احمقانه و از روی ضعف است، اما احمق من بودم که خرد عمیق پشت این کلمات را نمی‌فهمیدم.

با این حال، ایلان ماسک می‌گوید کتاب مقدس او یک رمان طنز به نام «راهنمای مسافر مجانی کهکشان» نوشته داگلاس آدامز (Douglas Adams) است.

ماسک بر اساس این کتاب تصمیم گرفت که دین او «تلاش برای روشنگری جمعی» است.

آیا ایلان ماسک ثروتمند به دنیا آمد؟

خیر. ایلان ماسک در خانواده‌ای با سطح مالی متوسط به دنیا آمد. در مقطعی از کودکی ماسک، مادر او همزمان 5 شغل داشت تا بتواند به مخارج خانواده‌اش کمک کند.

شایعاتی در مورد اینکه خانواده ماسک یک معدن زمرد داشته است،‌ وجود دارد. ارول ماسک، پدر ایلان این گفته‌ها را تایید کرد و گفت از درآمد معدن برای ایلان و برادرش در کانادا و آمریکا پول می‌فرستاد. اما خود ایلان گفت معدن زمردی وجود نداشته و او در طول تحصیل در کالج برای مخارج خود کار کرده است.

در نهایت، والتر ایزاکسون، نویسنده زندگینامه ایلان ماسک ادعای معدن زمرد را رد کرد. طبق تحقیقات ایزاکسون، پدر ایلان در ده هشتاد میلادی یک هواپیمای سبک داشت که با سهمی از یک معدن زمرد خام معاوضه کرد. او زمردها را به صورت غیر قانونی وارد می‌کرد و می‌فروخت اما تجارت او در همان دهه 80 شکست خورد و تمام درآمد خود از آن را نیز از دست داد.

سرمایه ایلان ماسک در شروع کارش چقدر بود؟

ایلان اولین شرکت خود، را با ۱۵.۰۰۰ دلار سرمایه خود و برادرش راه‌اندازی کرد. برخی منابع نوشته‌اند که این پول را پدرش به او و کیمبال قرض داد، اما به نظر می‌رسد این تنها یک شایعه است. در واقع، ایلان ماسک می‌گوید از دهه نود میلادی که پول‌های پدرش تمام شد، او و برادرش در تامین مخارج به ارول کمک کرده‌اند. همچنین، مولتی میلیاردر آینده در این زمان بیش از ۱۰۰.۰۰۰ دلار بدهی شهریه دانشجویی داشت و برای پرداخت اجاره‌خانه با مشکل مواجه بود.

ایلان ماسک چگونه پولدار شد؟

همه مردم کنجکاوند که بدانند ایلان ماسک صاحب چیست یا ثروت ایلان ماسک از کجاست؟ پاسخ کمی طولانی است. ایلان ماسک پس از ترک دانشگاه استنفورد در سال ۱۹۹۵، وقتی تنها ۲۴ سال داشت، اولین شرکت خود را با نام Zip2 Corporation تاسیس کرد.

ماسک این شرکت را با سرمایه اندکی به همراه برادرش کیمبال راه‌اندازی کرد. او کمی بعد توانست سرمایه‌گذارانی را به پروژه جذب کند. محصول این شرکت نرم‌افزاری یک راهنمای شهری آنلاین بود و به وب‌سایت‌های روزنامه‌های نیویورک‌تایمز و شیکاگو تریبون خدمات می‌داد.

سرمایه ایلان ماسک

ایلان ماسک یکی از بیلیونرهای مطرح جهان است که در سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ توانسته رتبه نخست را در فهرست افراد ثروتمند دنیا به خود اختصاص دهد. سرمایه ایلان ماسک در نوامبر سال ۲۰۲۱ به بیشترین میزان خود رسیده بود و بالغ بر ۳۴۰ میلیارد دلار بود.

این میزان سرمایه ایلان ماسک را با اختلاف در صدر فهرست ثروتمندان دنیا قرار داده بود. با این حال ریزش بازارهای مالی و خرید توئیتر دو اتفاقی بودند که علاوه بر کاهش معنادار سرمایه ایلان ماسک باعث تنزل رتبه او در میان ثروتمندان شدند.

بنا به گزارش بلومبرگ ثروت ایلان ماسک در انتهای سال ۲۰۲۲ به ۱۳۷ میلیارد دلار رسیده است و این به معنی کاهش ۲۰۰ میلیارد دلاری ثروت او است. دلیل اصلی کاهش سرمایه ایلان ماسک ریزش ۶۵ درصدی سهام شرکت تسلا است.

به دلیل ورود شرکت‌های جدید به حوزه تولید خودروهای برقی شرکت تسلا نتوانست به هدف فروش خود در سال ۲۰۲۲ دست پیدا کند و همین امر موجب ریزش قیمت سهام آن شد. شرایط بد اقتصاد کلان و افزایش نرخ بهره این ریزش را تسریع کرد تا در نهایت ایلان ماسک رتبه اول ثروتمندترین فرد دنیا را به برنارد ارنو کارآفرین مطرح فرانسوی تقدیم کند.

خرید توئیتر با ۴۴ میلیارد دلار نیز نتوانست وضعیت مالی ایلان ماسک را بهبود ببخشد. ایلان ماسک برای خرید توئیتر مجبور شد بیش از ۲۰ میلیارد دلار از سهام خود در شرکت تسلا را به فروش برساند. عده‌ای معتقدند خرید توئیتر توسط ایلان ماسک باعث شد تا او تمرکز خود را بر روی شرکت تسلا از دست دهد.

بیشتر بخوانید:  بیوگرافی مارتین شوارتز (Martin Schwartz)

با این حال، ایلان ماسک قویا این موضوع را رد می‌کند. تلاش‌های اخیر ایلان ماسک برای پیدا کردن یک مدیرعامل جایگزین در توئیتر شاید راه‌حلی برای فرار از این مشکل باشد.

ایلان ماسک و ارز دیجیتال

در سال‌های اخیر،‌ ماسک به فضای ارزهای دیجیتال علاقمند شده و این رمز ارزها را «فناناپذیر» خوانده است. او همچنین تأکید کرده که قانون‌گذاران نباید مانعی بر گسترش و همه‌گیری ارزهای دیجیتال شوند.

به خاطر موقعیت سلبریتی-کارآفرین ایلان ماسک، او تا به امروز توانسته بیش از 111 میلیون دنبال‌کننده در توییتر داشته باشد و از این طریق بر تحرکات بازار ارزهای دیجیتال تأثیر فراوانی بگذارد.

به عنوان نمونه‌ای از میزان تأثیرگذاری ایلان ماسک بر بازار، می‌توان حضور او در برنامه «SNL» را مثال زد که موجب شد قیمت دوج کوین به میزان 29.5 درصد سقوط کند. البته رشد قیمت دوج کوین در روند صعودی قبلی بازار نیز به کمک توئیت‌های ایلان ماسک صورت گرفت و تاثیر او بر قیمت این میم کوین در هر دو جهت منفی و مثبت بوده است.

خانه ایلان ماسک چگونه است؟

ایلان ماسک ۷ خانه داشت اما آن‌ها را فروخت تا برای انسان‌ها خانه‌ای در مارس بسازد! ماسک در سال ۲۰۲۰ اعلام کرد که تقریبا تمام دارایی‌های فیزیکی و همه خانه‌های خود را می‌فروشد تا به تامین سرمایه لازم برای ایجاد مستعمره در مریخ کمک کند.

پس از فروش خانه‌ها خبر رسید که ایلان ماسک در یک خانه پیش‌ساخته زندگی می‌کند که متعلق به اسپیس ایکس است و ۵۰ هزار دلار ارزش دارد. ماسک زندگی در این خانه را انکار کرد و گفت که در یک خانه کوچک متفاوت در تگزاس زندگی می‌کند. اما بعد در یک پادکست گفت خانه پیش‌ساخته‌ای دارد و از آن به عنوان اتاق مهمان استفاده می‌کند.

خانه ایلان

بر اساس گزارش‌ها، ایلان ماسک علی‌رغم تعهدش مبنی بر  اینکه مالک هیچ خانه‌ای نباشد، ظاهرا در حال ساخت یک سازه شیشه‌ای مرموز در آستین است.

این طرح مخفی در شرکت تسلا به عنوان پروژه ۴۲ شناخته می‌شود. والتر ایزاکسون در بیوگرافی خود در مورد این میلیاردر گفت ایلان ماسک در مورد برنامه‌هایی برای ساخت یک خانه بزرگ در تگزاس صحبت کرده است.

او گفت مدیر عامل تسلا یک مزرعه اسب در نزدیکی رودخانه کلرادو و یکی از کارخانه‌های تسلا خرید و به فکر خرید خانه‌ای در آستین بود، اما به این نتیجه رسید که این کار هزینه زیادی دارد و به جای آن شروع به ارائه ایده‌هایی برای ساخت خانه خود کرد.

بر اساس این کتاب، ماسک به طراح گفته است که خانه «باید شبیه چیزی باشد که انگار از فضا پایین افتاده است … انگار سازه‌ای از یک کهکشان دیگر باشد».

این میلیاردر همچنین می‌خواهد به شرکت زیرساختی خود، یعنی شرکت بورینگ دستور بدهد که تونلی زیر رودخانه کلرادو ایجاد کند تا خانه را به کارخانه مجاور تسلا وصل کند.

به گفته ایزاکسون ماسک این پروژه را به تعویق انداخته است. اما خود ایلان ماسک از طریق حساب خود در شبکه اجتماعی ایکس (توییتر سابق) همه این خبرها رد کرد و گفت «من هیچ نوع خانه‌ای نمی‌سازم، چه برسد به خانه شیشه‌ای!»

مرد تأثیرگذار دنیای فناوری!

بدون شک ایلان ماسک یکی از تأثیرگذارترین افراد در حوزه فناوری به شمار می‌رود. پروژه‌های فعلی و چشم‌اندازهای آینده وی برای شرکت X، خبر از یک آینده بسیار متفاوت برای حوزه فناوری و زندگی روزمره انسان‌ها دارد. در زمان انتشار این مقاله، ماسک با ثروت خالص ۲۱۸.۶ میلیارد دلاری، رتبه نخست ثروتمندترین افراد جهان را به خود اختصاص داده است.

هرچند که برخی تغییرات در زمان ری‌برندینگ توییتر و تبدیل آن به X توسط کاربران مورد استقبال قرار نگرفته و باعث کاهش ارزش سهام این شرکت شد؛ اما پروژه‌هایی نظیر اینترنت جهانی و ماهواره‌ای و کاشت بیو چیپ در مغز انسان، قطعاً می‌توانند آینده ماسک و شرکت وی را متحول کنند.

ایلان ماسک یا الون ماسک؟

پیش از این‌که ایلان ماسک در فضای رسانه‌ای ایران مشهور شود و مردم مصاحبه‌های ایلان ماسک و سخنرانی‌های او را ببینند، بعضی رسانه‌های ایرانی نام او را به شکل الون ماسک می‌نوشتند.

اما تلفظ صحیح Elon به صورت ایلان است و اگر جایی هنوز الون ماسک را می‌بینید، میراث آن دوران قدیمی (قبل از سال‌های ۲۰۱۵) است.

سخن پایانی

زندگینامه ایلان ماسک از جهات بسیاری می‌تواند برای همه ما الهام‌بخش باشد. این میلیاردر مشهور ابتدای قرن بیست و یکم، زندگی پرتلاطم اما موفقی داشته است. او اگرچه در کودکی مورد آزار هم‌مدرسه‌ای‌ها قرار می‌گرفت اما موفق به تحصیل در یک دانشگاه سطح اول آمریکا شد و در 41 سالگی به جمع میلیاردهای دنیا پیوست.

ایلان ماسک در زندگی خود بارها تا مرز ورشکستگی پیش رفته اما همیشه بحران‌ها را با ثروت بیشتری پشت سر گذاشته است. ماسک در حوزه‌هایی فعالیت می‌کند که برای آینده انسان حیاتی تلقی می‌کند، حوزه‌هایی مثل منابع انرژی تجدیدپذیر، اکتشاف فضا و هوش مصنوعی.

ایلان ماسک منتقدان خود را به چالش کشیده است، نظم صنعت را بر هم زده است و با وجود گام‌های اشتباهی که داشته، توانسته بیشترین ثروتی را که یک انسان تاکنون داشته، به دست آورد. در نهایت، به نظر می‌رسد کاری وجود ندارد که ایلان ماسک نتواند انجام دهد.

نظرات

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

آموزش سرمایه گذاری و دریافت سیگنال فارکس

ارسال درخواست به مشاور در تلگرام