کد بورسی چیست؟ چگونه به رایگان آن را دریافت کنیم
دیکشنری بازارهای مالی

کد بورسی چیست؟ چگونه به رایگان آن را دریافت کنیم!

اولین مرحله برای انجام معاملات در بورس و خرید و فروش سهام، دریافت کد بورسی است. برای دریافت کد بورسی که با نام کد معاملاتی نیز شناخته می‌شود لازم است هر شخص با در اختیار داشتن مدارک لازم، مراحلی را گام به گام انجام دهد و در یک کارگزاری معتبر نیز ثبت نام کند.

در واقع شما بدون داشتن این کد نمی توانید در بازارهای مختلف بورس و فرابورس به معامله بپردازید. از طرف دیگر، نحوه اخذ این کد و چگونگی استفاده از آن نکات خاص خود را دارد که در ادامه به بررسی آن می پردازیم.

کد بورسی چیست؟

بورس

هر سرمایه‌گذار تازه ‌وارد به دنیای بورس، برای شروع فعالیت نیاز به یک شناسه کاربری انحصاری دارد، تا به کمک آن اقدام به فروش و خرید سهام در بازار بورس کند. هر سرمایه‌گذار تنها یک‌بار اقدام به دریافت کد سهامداری خواهد کرد.

کد بورسی یک شناسه با 8 کاراکتر است که شامل 3 حرف (عموما 3 حرف اول نام خانوادگی) و 5 عدد به صورت تصادفی است. این کد برای هر شخص به صورت منحصر به فرد صادر می‌شود.

چگونه کد بورسی بگیریم؟

در اولین قدم متقاضی برای گرفتن کد بورسی باید وارد سامانه سجام شده و ثبت نام کند. پس از احراز هویت در سجام، کد بورسی سجام برای وی پیامک می‌شود.

این کد در بازار سهام ایران متشکل از سه حرف اول نام خانوادگی متقاضی و یک عدد 5 رقمی است که به صورت تصادفی انتخاب می‌شود. مثلا فرض کنید یک شخص با نام خانوادگی طباطبایی کد بورسی به صورت “طبا12345” دارد. البته 3 حرف ابتدایی می‌تواند حروف دیگری به جز سه حرف ابتدایی فامیل فرد باشد.

متقاضی پس از دریافت کد بورسی می‌تواند به یک کارگزاری مراجعه کرده و کد معاملاتی دریافت نماید. دریافت این کد کاملاً رایگان است و معمولاً یک الی دو روز کاری به طول می‌انجامد.

هر سرمایه‌گذار تنها یک کد بورسی دارد، اما می‌تواند چندین کد معاملاتی داشته باشد. دریافت کد سهامداری به دو روش مراجعه حضوری به کارگزاری بورس و ثبت نام غیرحضوری صورت می‌گیرد. جهت دریافت کد بورس کالا داشتن کد بورسی و ثبت نام در سجام الزامی است.

چگونه کد بورسی دریافت کنیم؟

تا به اینجا متوجه شدیم برای فعالیت در بورس می‌بایست کد بورسی دریافت کنیم. اما مراحل اخذ کد بورسی و معامله در بورس اوراق بهادار چگونه است؟ گفتنی است در زمان حاضر ورود به بورس و دریافت کد بورسی به دلیل ایجاد امکان ثبت نام غیرحضوری و طی کردن تمامی مراحل به صورت اینترنتی به فرآیندی آسان و کم هزینه تبدیل شده است.

بیشتر بخوانید:  فارکس چیست و برای چه کسانی مناسب است؟2023

برای اینکه کدبورسی خود را دریافت کنید و به بازار معاملات اوراق بهادار وارد شوید، ابتدا باید اطلاعات خود را در سامانه سجام ثبت کرده و روند دریافت کد بورسی را با دو روش احراز هویت حضوری یا غیر حضوری تکمیل کنید.

برای انجام احراز هویت حضوری، باید پس از ثبت اطلاعات، به یکی از دفاتر پیشخوان منتخب که فرآیند احراز هویت سجام را انجام می دهند، مراجعه کنید.

اما در روش دیگر، پس از ثبت اطلاعات خود در سجام، احراز هویت را می توانید به روش آنلاین یا غیرحضوری انجام دهید. بدین منظور، برخی از اپلیکیشن ها این کار را برای ما انجام می دهند که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اپلیکیشن سیگنال
 • اپلیکیشن آپ
 • اپلیکیشن کارگزاری آشنا
  و…
  بنابراین، شما بدون مراجعه حضوری به دفاتر پیشخوان دولت می توانید از طریق احراز هویت آنلاین، فرآیندهای مربوط به دریافت کدبورسی را انجام دهید.

دریافت کد بورسی رایگان

لازم به ذکر است که در مرحله ثبت نام در سامانه سجام مبلغی (حدودا به اندازه 11 هزار تومان) به حساب شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه واریز می‌شود.

پرداخت این هزینه هنگامیکه به صورت مستقیم به سامانه سجام مراجعه کنید الزامی است اما در صورتیکه پیش از ثبت نام در سامانه سجام، ابتدا به سایت ثبت نام کارگزاری کاریزما مراجعه کنید و از طریق این سایت به سامانه سجام هدایت شوید نیازی به پرداخت این مبلغ نیست و می‌توانید کد بورسی خود را کاملا رایگان دریافت کنید.

مدارک لازم برای گرفتن کد معاملاتی از کارگزاری

مدارک مورد نیاز

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام و دریافت کدبورسی را می توان به 2 دسته حقیقی و حقوقی تقسیم کرد.

مدارک لازم برای اشخاص حقیقی

هر فرد حقیقی می تواند با ارائه مدارک زیر برای دریافت کد معاملاتی اقدام کند:

 • اصل و کپی شناسنامه از صفحه اول و صفحه توضیحات
 • اصل و کپی رو و پشت کارت ملی
 • مشخصات حساب بانکی (نام بانک، شماره حساب، شماره شبا، کد و نام شعبه، نوع حساب)
 • تکمیل فرم مشخصات مشتریان حقیقی
 • تکمیل فرم درخواست کد معاملات آنلاین (قرارداد معاملات برخط)
 • تکمیل فرم قرارداد انجام معاملات اینترنتی

مدارک لازم برای اشخاص حقوقی

هر فرد حقوقی (شرکت ها، موسسات، سازمان ها و…) نیز می تواند با ارائه مدارک زیر برای دریافت کد معاملات بورس و فرابورس اقدام کند:

 • اصل و تصویر روزنامه رسمی آگهی تاسیس
 • اصل و تصویر روزنامه رسمی
 • آگهی کلیه تغییرات
 • اصل و تصویر اساسنامه
 • اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی اعضای هیئت مدیره
 • تکمیل فرم تعهدنامه
 • تکمیل فرم مشخصات مشتریان حقوقی
 • تکمیل فرم درخواست کد معاملات آنلاین (قرارداد معاملات برخط)
 • نامه درخواست دریافت کدبورسی خطاب به کارگزاری
 • معرفی نماینده جهت دریافت کد بورسی و انجام معاملات آنلاین
بیشتر بخوانید:  مفهوم سهام شناور آزاد و صفر درصد چیست؟

1- دریافت کد بورسی به صورت حضوری

سرمایه‌گذاران می‌توانند همراه با مشخصات هویتی خود (شناسنامه و کارت ملی) به یک دفتر خدمات دولتی مراجعه و در سامانه سجام ثبت نام کنند. پس از احراز هویت، کد بورسی برای متقاضی پیامک می‌شود. این پروسه معمولاً یک الی دو روز کاری طول می‌کشد.

2- دریافت کد بورسی آنلاین

در روش غیرحضوری نیازی به مراجعه به کارگزاری برای دریافت کد نیست؛ بلکه این کار آنلاین و به صورت اینترنتی انجام می‌شود. کارگزاری متقاضی را به سایت سامانه سجام منتقل می‌کند تا مراحل ثبت نام بورس را طی کند.

سرمایه‌گذار با مراجعه به سایت‌های معتبر کارگزاری به صورت آنلاین اطلاعات هویتی، شغلی و تحصیلی خود را ثبت می‌کند. مراحل ثبت نام در سامانه سجام و احراز هویت به صورت آنلاین انجام می‌شود. در این مرحله متقاضی باید یک حساب بانکی در سجام ثبت کند.

پس از دریافت کد بورسی، کارگزاری منتخب کد معاملاتی را برای متقاضی صادر می‌کند. کارگزاری نام کاربری و رمز عبور را برای سرمایه گذار پیامک می کند و از این پس فرد می‌تواند در سامانه معاملات آنلاین برخط معاملات خود را انجام دهد.

احراز هویت در سجام

سرمایه گذاران علاوه بر ثبت نام غیرحضوری در سامانه سجام، می‌توانند احراز هویت را نیز به صورت آنلاین انجام دهند. در این مرحله متقاضی باید یک فیلم چند ثانیه ای از خود را در سامانه سجام ثبت کند. به طور کلی باید بگوییم که روش احراز هویت در سامانه سجام به سه صورت امکان پذیر است:

 • احراز هویت غیرحضوری به صورت آنلاین
 • احراز هویت از طریق مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت
 • احراز هویت حضوری در شعب کارگزاری نزدیک به محل کار یا سکونت خود

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم در خصوص نحوه ثبت نام رایگان سجام و کد بورسی توضیحاتی ارائه کنیم. همان‌طور که گفته شد هر فرد می‌تواند یک کد بورسی و چندین کد معاملاتی در کارگزاری‌های مختلف داشته باشد. جهت دریافت کد بورسی آنلاین باید به سایت سجام و جهت دریافت کد بورسی حضوری نیز باید به دفاتر خدمات دولتی مراجعه کرد.

نظرات

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

آموزش سرمایه گذاری و دریافت سیگنال فارکس

ارسال درخواست به مشاور در تلگرام