دیکشنری بازارهای مالی

هاوینگ بیت کوین چیست؟

هاوینگ یا هالوینگ (halving) در لغت به‌معنی «نصف‌شدن» است؛ اما این کلمه در شبکه بیت کوین معنایی بیش از این با خود به همراه دارد. هاوینگ یک اتفاقِ از پیش برنامه‌ریزی‌شده در پروتکل بیت کوین است که بعد از استخراج هر ۲۱۰ هزار بلاک یا تقریباً هر چهار سال یک بار اتفاق می‌افتد. در رویداد هاوینگ بیت کوین، پاداشی که ماینرها برای استخراج هر بلاک دریافت می‌کنند نصف می‌شود. با نصف‌شدن پاداش بلاک‌ها، بیت کوین‌های کمتری تولید شده و تورم BTC کاهش می‌یابد.

شبکه بیت کوین چگونه کار می‌کند؟

سیستم بیت کوین از شبکه‌ای از کامپیوترها (معروف به نودها یا ماینرها) تشکیل شده است که کدها را اجرا و بلاک چین آن را ذخیره می‌کنند. یک بلاک چین را می‌توانید به صورت دنباله‌ای از بلوک‌ها تصور کنید. هر بلوک حاوی مجموعه‌ای از تراکنش‌هاست. از آنجایی که تمام کامپیوترهای اجراکننده بلاک چین همان بلوک‌ها و تراکنش‌های مشابه را دارند، قادر به دیدن تراکنش‌های و بلوک‌های جدید به صورت آنی و لحظه‌ای هستند.

بلاک چین بیت کوین با اتصال ماشین‌ها یا نودهای بیشتر به خود، پایدارتر و امن‌تر می‌شود. بر اساس تخمین‌ها، در حال حاضر بیش از 10,000 نود کدهای شبکه Bitcoin را اجرا می‌کنند. حال سوال این است که آیا می‌توان به یک نود در شبکه بیت کوین تبدیل شد؟ بله، اگر فضای ذخیره‌سازی کافی برای دانلود تمام سابقه تراکنش‌ها و کل شبکه بلاک چین را دارید اما دارای ماینر ارز دیجیتال BTC نیستید، این امکان وجود دارد.

استخراج ارز BTC

ماینینگ بیت کوین فرآیندی است که افراد با استفاده از کامپیوترهایشان در آن مشارکت می‌کنند. در کل، استخراج یعنی حل پازل‌های پیچیده محاسباتی به‌منظور پیدا کردن بلوک برای اضافه کردن به بلاک چین. بیت کوین از سیستمی به نام اثبات کار (Proof of Work) استفاده می‌کند.

از کامپیوترهای سریع‌تر مجهز به انواع سخت‌افزارها می‌توان برای تولید رمز ارز BTC استفاده کرد. برخی از شرکت‌ها برای کسب پاداش بلاک بیشتر، از چیپ‌های کامپیوتری یا واحدهای پردازنده پیشرفته مانند GPU بهره می‌برند. کوچکترین واحد بیت کوین ساتوشی (Satoshi) نام دارد و به 8 رقم اعشار (100 میلیونم بیت کوین) قابل تقسیم است. حتی در صورت حمایت ماینرها و در صورت لزوم، امکان تقسیم کردن آن تا اعشار بیشتر هم وجود دارد.

هاوینگ چگونه اتفاق می‌افتد؟

در شبکهٔ بیت کوین از فناوری زیرساختی بلاکچین استفاده شده است. بلاکچین زنجیره‌ای به‌هم‌پیوسته از بلاک‌ها است و هر بلاک حاوی اطلاعات تراکنش‌ها است. وظیفهٔ تولید این بلاک‌ها و تایید تراکنش‌ها، برعهدهٔ ماینرهاست. ماینرها افرادی هستند که قدرت پردازش دستگاه‌های استخراج خود را در اختیار شبکه قرار می‌دهند تا ضمن پردازش تراکنش‌ها و تامین امنیت شبکه، پاداشی نیز دریافت کنند.

پاداش دریافتی ماینرها به دو بخش تقسیم می‌شود؛ کارمزد تراکنش‌ها و پاداش استخراج بلاک. بخشی که در پدیدهٔ هاوینگ با آن سروکار داریم، پاداش استخراج بلاک است.

در روزهای ابتدایی پیدایش بیت کوین، این پاداش ۵۰ BTC بود. یعنی با ایجاد شدن هر بلاک، ۵۰ واحد بیت کوین جدید تولید شده و به ماینری که بلاک را استخراج کرده تعلق می‌گرفت. این روند تنها تا بلاک شماره ۲۱۰ هزار (سال ۲۰۱۲) ادامه داشت. در این بلاک، اولین هاوینگ بیت کوین رخ داده و پاداشی که از استخراج هر بلاک به ماینر تعلق می‌گرفت نصف شده و به ۲۵ بیت کوین رسید. این روند که هر ۲۱۰ هزار بلاک یک بار تکرار می‌شود، از ابتدا در کد بیت کوین برنامه‌ریزی شده است. هوینگ بیت کوین تا جایی ادامه خواهد داشت که دیگر هیچ بیت کوینی برای استخراج باقی نماند.

بیشتر بخوانید:  فارکس چیست و برای چه کسانی مناسب است؟2023

چرا هاوینگ بیت کوین اتفاق می‌افتد؟

بسیاری از افراد از مکانیزم عرضهٔ ارزهای فیات ناآگاه هستند. برخی تصور می‌کنند که هر مقدار ارز فیات که به‌صورت فیزیکی یا دیجیتالی ضرب می‌شود، داری پشتوانهٔ طلا است؛ اما واقعیت این است این پول‌ها بی‌حدوحصر چاپ می‌شوند و هیچ محدودیتی در عرضهٔ آنها وجود ندارد.

برای مثال، از سال ۱۹۷۱ که نیکسون، رئیس جمهور وقت آمریکا، قرارداد برتون وودز را ملغی کرد، پشتوانهٔ طلا برای دلار از میان برداشته شد. در آن سال قیمت هر اونس طلا معادل ۳۵ دلار بود. اما بعد از این اقدام نیکسون، به اندازه‌ای دلارِ بی‌پشتوانه چاپ شده است که بعد از ۵۰ سال قیمت هر اونس طلا با رشد ۵٬۷۰۰ درصدی به حدود ۲٬۰۰۰ دلار رسیده است. این تورم چشمگیر کمابیش در سایر ارزهای فیات هم دیده می‌شود و دلیل عمدهٔ آن چاپ پول است. جالب است بدانید که بیش از ۲۰ درصد از کل دلارهای در گردش، در سال ۲۰۲۰ و بعد از رکود اقتصادی ناشی از کووید ۱۹ چاپ شده است!

عرضهٔ نامحدود و کنترل عرضه توسط یک نهاد، یکی از بزرگترین ایرادات سیستم فیات است و یکی از مهم‌ترین اهداف بیت کوین، برطرف‌کردن همین مشکل است. دلیل اصلی هاوینگ بیت کوین و نصف شدن پاداش بلاک‌ها در شبکه، کنترل عرضه است. اما چگونه؟

تصور کنید هاوینگ بیت کوین اتفاق نمی‌افتاد و پاداش ۵۰ بیت کوینی برای استخراج هر بلاک تا ابد ادامه پیدا می‌کرد. در این صورت تعداد بیت کوین‌های در چرخه به‌صورت نامحدود افزایش پیدا می‌کرد و همانند سیستم فیات، تورم گریبان بیت کوین را هم می‌گرفت. اما وقتی هر چهار سال یک بار پاداش استخراج نصف می‌شود، رفته‌رفته سرعت عرضهٔ بیت کوین کمتر می‌شود، تا جایی که مقدار عرضهٔ جدید به‌کلی به صفر برسد. به این ترتیب، عرضه نهایی بیت کوین به ۲۱ میلیون واحد رسیده و هرگز بیشتر از این عدد نخواهد شد. این دقیقاً برعکس مکانیزم عرضهٔ نامحدود در ارزهای فیات است.

هاوینگ، هوینگ یا هالوینگ؛ تلفظ صحیح halving کدام است؟

تلفظ صحیح کلمهٔ halving، هَوینگ است. اما در فارسی تلفظ هاوینگ رایج‌تر و جاافتاده‌تر است. گاهی از کلمه هالوینگ هم استفاده می‌شود. اما باید توجه داشت که حرف L در halving تلفظ نمی‌شود، پس بهتر است از کلمه هالوینگ استفاده نشود، با این حال این کلمه ممکن است در برخی منابع فارسی استفاده شود.

به‌صورت کلی، هوینگ صحیح‌ترین و هاوینگ رایج‌ترین تلفظ halving‌ در فارسی است.

تاریخچهٔ هاوینگ‌های انجام شده

اولین هاوینگ بیت کوین در نوامبر ۲۰۱۲ (آبان ۱۳۹۱) اتفاق افتاد. تا این تاریخ، پاداش استخراج هر بلاک، ۵۰ بیت کوین بود. اما بعد از این halving، پاداش نصف شده و به ۲۵ بیت کوین رسید.

در ژوییه ۲۰۱۶ (تیر ۱۳۹۵)، دومین هاوینگ بیت کوین اتفاق افتاد و پاداش استخراج هر بلاک از ۲۵ به ۱۲.۵ بیت کوین رسید. چهار سال بعد و در مه ۲۰۲۰ (اردیبهشت ۱۳۹۹)، سومین هاوینگ بیت کوین رخ داد و پاداش استخراج بلاک به ۶.۲۵ بیت کوین رسید.

تاریخ هاوینگ بعدی بیت کوین

مشخص کردن تاریخ دقیق برای هاوینگ بعدی بیت کوین کار آسانی نیست. اما می‌توان تاریخ هاوینگ بعدی را به‌صورت تقریبی تخمین زد. Halving بعدی با استخراج بلاک شماره ۸۴۰,۰۰۰ اتفاق خواهد افتاد. می‌دانیم که استخراج هر بلاک بیت کوین به‌صورت میانگین ۱۰ دقیقه زمان می‌برد. با یک محاسبهٔ تقریبی می‌توان گفت که هاوینگ چهارم بیت کوین در روزهای پایانی آوریل ۲۰۲۴ (اوایل اردیبهشت ۱۴۰۳) اتفاق می‌افتد.

بیشتر بخوانید:  معنای پولبک درتحلیل تکنیکال چیست؟

چند هاوینگ دیگر در پیشِ‌رو داریم؟

همان طور که گفته شد، هاوینگ بیت کوین تقریبا هر ۴ سال یک بار اتفاق می‌افتد. هالوینگ تا زمانی اتفاق می‌افتد که پاداش هر بلاک به کمتر از یک ساتوشی برسد (هر ساتوشی، یک صد‌میلیونم بیت کوین است). طبق محاسبات انجام‌شده می‌دانیم که آخرین بیت کوین کامل (کوین شماره ۲۰,۹۹۹,۹۹۹) در حدود سال ۲۱۴۰ میلادی (سال ۱۵۱۹ شمسی) استخراج می‌شود. این اتفاق در سی‌وسومین (۳۳) هاوینگ بیت کوین رخ خواهد داد. بنابراین، با احتساب هاوینگ پیشِ‌رو در سال ۲۰۲۴، ۳۰ هاوینگ دیگر در شبکه بیت کوین رخ خواهد داد.

ارزهای دیجیتالی که هاوینگ دارند

بیت کوین تنها رمزارزی نیست که از مکانیزم هالوینگ استفاده می‌کند. کوین‌هایی که از بیت کوین فورک شده‌اند هم از مکانیزم نصف‌شدن پاداش بلاک استفاده می‌کنند. بیت کوین کش (BCH)، بیت کوین ساتوشی ویژن (BSV) و بیت کوین گلد (BTG) نمونه‌ای از این رمزارزها هستند.

  • لایت کوین (LTC)
  • زی‌کش (ZEC)
  • دش (DASH)
  • ورج (XVG)
  • موناکوین (MONA)
  • هورایزن (ZEN)

از دیگر رمزارزهایی هستند که از مکانیزم کاهش سرعت عرضهٔ مشابهی استفاده می‌کنند تا در برابر تورم مقاوم باشند.

تفاوت هاوینگ لایت کوین و بیت کوین

هاوینگ لایت کوین مثل بیت کوین تقریباً هر ۴ سال یک بار رخ می‌دهد و پاداش استخراج هر بلاک بعد از آن به نصف کاهش پیدا می‌کند؛ با این تفاوت که این اتفاق در شبکه لایت کوین هر ۸۴۰٬۰۰۰ بلاک یک بار رخ می‌دهد. سقف عرضه لایت کوین بیشتر از بیت کوین و برابر با ۸۴ میلیون واحد است. بلاک‌ها نیز در شبکه لایت کوین تقریباً هر ۲.۵ دقیقه یک بار ساخته می‌شوند. آخرین هاوینگ لایت کوین اخیراً و در تاریخ ۲ اوت ۲۰۲۳ رخ داد و پاداش استخراج هر بلاک از این بلاکچین از ۱۲.۵ به ۶.۲۵ LTC رسید.

کلام اخر

هالوینگ بیت کوین اتفاقی است که سرعت عرضهٔ بیت کوین‌های جدید را به نصف کاهش می‌دهد تا تورم را کنترل کند. انتظار می‌رود که سیستم کاهش پاداش استخراج بلاک‌ها تا سال ۲۱۴۰ که ادامه داشته باشد.

در سال ۲۰۰۹ که شبکهٔ بیت کوین راه‌اندازی شد، پاداش استخراج هر بلاک ۵۰ بیت کوین بود. طی اولین هاوینگ بیت کوین در سال ۲۰۱۲، این پاداش به ۲۵ واحد، در دومین halving‌ در سال ۲۰۱۶ به ۱۲.۵ واحد و در هاوینگ سوم در سال ۲۰۲۰۱۶ به ۶.۲۵ واحد رسید. انتظار می‌رود هاوینگ بعدی در آوریل سال ۲۰۲۴ اتفاق بیفتد و پاداش استخراج هر بلاک به ۳.۱۲۵ واحد برسد.

هاوینگ بیت کوین تاثیرات گسترده‌ای بر قیمت این ارز دیجیتال و حتی بر قیمت کل ارزهای دیجیتال دارد. علاوه بر این، هاوینگ بیت کوین شبکهٔ این ارز را هم تحت‌تاثیر قرار می‌دهد و ممکن است باعث خروج ماینرها قدیمی از شبکه شود. هر چند این اتفاق در کوتاه‌مدت هش ریت شبکه را پایین می‌آورد، اما در بلندمدت هش ریت شبکه هم مانند قیمت بیت کوین صعودی می‌شود.

هاوینگ یک مکانیزم مهم در پروتکل بیت کوین است که به حفظ ثبات و ارزش این ارز دیجیتال در بلندمدت کمک می‌کند. با وجود اینکه هیچ تضمینی برای افزایش قیمت پس از هاوینگ وجود ندارد، اما سابقه نشان داده است که این رویداد می‌تواند تاثیری مثبت بر قیمت بیت کوین داشته باشد

آیا استخراج بیت کوین پایانی خواهد داشت؟

خیر، تا وقتی که بیت کوین وجود داشته باشد، استخراج آن‌ هم لزوماً ادامه خواهد داشت. هنگامی‌ که پاداش بلاک به قدری کاهش یابد که کفاف هزینه‌های استخراج‌ را ندهد، پاداش ماینرها از طریق کارمزد تراکنش‌ها تأمین خواهد شد.

هاوینگ یا هالوینگ درست است؟

هاوینگ به معنای نصف‌شدن چیزی است و در کلمه Halving، حرف l (ال) خوانده نمی‌شود.

نظرات

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

آموزش سرمایه گذاری و دریافت سیگنال فارکس

ارسال درخواست به مشاور در تلگرام